Уряд повинен спочатку широко обговорити пенсійну реформу з українцями, а вже потім – з Міжнародним валютним фондом, адже це питання стосується щонайменше 12 мільйонів наших пенсіонерів.
На цьому наголосив народний депутат від «Батьківщини» Іван Крулько під час ток-шоу «Свобода слова» на ICTV.
«Дуже погано, що навіть у питанні пенсійної реформи на весь світ демонструється зовнішнє управління країною. У зв’язку з цими переговорами з МВФ щодо пенсійної реформи деколи навіть складається враження, що у нас пенсії будуть отримувати не українські пенсіонери, а представники валютного фонду. Так от, у представників МВФ усе з пенсіями в порядку, у них належне пенсійне забезпечення, тоді як у наших пенсіонерів – найнижче у Європі», – іронічно зауважив народний депутат.
Парламентар нагадав, що для МВФ ключовим питанням є забезпечення дефіциту державного бюджету на рівні не більше, ніж 3%. І те, що ми читаємо в меморандумі з Міжнародним валютним фондом, – придумав не МВФ, а українська влада. І, як наголосив Крулько, це спочатку було викладено у листі до МВФ, а лише потім – у двосторонньому документі.
За словами політика, сьогодні влада замовчує деталі пенсійної та земельної реформи і не обговорює їх у суспільстві, експертному середовищі, в парламенті та з профспілками. Але з тексту меморандуму з МВФ вже стає зрозуміло, якою буде пенсійна реформа.
І це, як наголосив Іван Крулько, викликає серйозні застереження у «Батьківщини».
«Що означає у тексті меморандуму «Ширший, ніж існуючий вік пенсійного віку»? Це може трактуватись якраз, як збільшення пенсійного віку. Або, що значить «збільшення ефективного трудового стажу для виходу на пенсію»? А це означає, що громадяни зі стажем для виходу на пенсію не зможуть цього зробити за новою пенсійною системою. Або, що ж означає «загальна система буде застосовуватись до всіх видів зайнятості за винятком обмеженого переліку небезпечних професій»? Що ж це за обмежений перелік?» – перерахував парламентар спірні питання.
Він наголосив, що безумовно депутати фракції «Батьківщина», як і суспільство, хотіли б отримати на всі ці питання відповіді.
Іван Крулько також звернув увагу, що сьогодні на сполох б’ють і профспілки.
Адже, за їхньою інформацією, йдеться не лише про збільшення пенсійного віку, а й про зменшення коефіцієнту страхового стажу з 1,3 до 1. А це фактично означатиме, що людина з понад 30-річним стажем матиме пенсію менше ніж 40% від її зарплати.
Також занепокоєння викликає «замороження» середньої зарплати для обчислення пенсій.
Фактично, як зазначив Крулько, це буде те саме, що й з підвищенням мінімальної зарплати. Її начебто підняли, а тарифний розряд залишили на попередньому рівні, рахуючи не від мінімальної зарплати 3200 грн, а зовсім від іншої цифри, яка вдвічі менша, пояснив народний депутат.
На його думку, нова пенсійна система не має ще більше погіршувати умови для пенсіонерів, які й так за даними ООН перебувають на межі виживання, а повинна сприяти тому, щоб з відкриттям безвізу для України вони могли бодай хоч раз поїхати до країн Євросоюзу.
«Зараз, коли середня пенсія становить 70 євро, наші пенсіонери такої можливості не мають. Бо цих грошей навіть в одну сторону добратись до Євросоюзу не вистачить», – підсумував Іван Крулько.