Парламент має ухвалити законопроєкт про опозицію та повернути відповідний розділ до Регламенту Верховної Ради України, щоб опозиція мала реальний вплив на рішення влади та могла повноцінно здійснювати функцію парламентського контролю за коаліцією.
На цьому наголосив заступник Голови партії «Батьківщина» Іван Крулько під час міжнародної конференції «Парламентський контроль у ХХІ сторіччі».
Народний депутат нагадав, що розділ про опозицію був вилучений із Регламенту ще за часів Януковича.
«Є відповідний законопроєкт, який повертає цей розділ, і фракція «Батьківщина» буде його підтримувати. Адже опозиція повинна обов’язково мати реальний інструментарій контролю», – пояснив Іван Крулько.
Під час виступу він наголосив, що за останні роки було чимало зроблено для реформування Рахункової палати України та Тимчасових слідчих і спеціальних комісій, які стали доволі ефективними інструментами зовнішнього парламентського контролю над виконавчою гілкою влади.
«В Україні побутує думка, що ТСК ні на що не впливають і нічого не можуть зробити. Але це не так. Насправді все залежить від мотивації та бажання працювати й бути ефективними. Бо великий обсяг роботи здійснюється на волонтерських засадах, силами помічників. Якби ТСК мали свої секретаріати, то отримали б більшу спроможність. Не кажучи вже, що треба дати можливість продовжити роботу деяким ТСК з актуальних питань, які показали свою ефективність», – вважає Іван Крулько.
До таких, за його словами, можна віднести ТСК із розслідування можливих корупційних дій державних органів влади, створену у Верховній Раді за ініціативою Юлії Тимошенко.
«Аналітики виявили «скруток» ПДВ на 49 мільярдів гривень, а також прямих крадіжок на пів мільярда гривень і що в Україну «не повернулось» валютної виручки на 9,5 мільярдів гривень з експорту агропродукції. Ми показали не лише схеми, а й фірми-«скрутчики» та вигодонабувачів. Всі наявні документи передано правоохоронним органам – тепер справа за ними. Крім того, завдяки роботі ТСК була виявлена й виправлена технічна помилка в СМКОР. В результаті цього планові надходження за 2020 рік зросли на 40 мільярдів гривень – і це в ковідний рік! Уявіть, скільки бюджет недотримував щороку від того, що система СМКОР автоматично не блокувала ризикові операції», – критично резюмував парламентарій.