В Україні склалися обставини, які виключають прийняття змін до Конституції, що і мав довести Конституційний суд, відповідно до статті 157 Основного закону.
Про це сьогодні в ефірі радіо «Ера» повідомив народний депутат від «Батьківщини» Іван Крулько.
На його переконання, Конституцій суд як єдиний орган конституційної юрисдикції не справився зі своєю роботою, коли виносив рішення стосовно проекту змін до Основного закону.
«Конституційний суд мав перевірити, чи немає в Україні обставин, які виключають можливості прийняття змін до Конституції. У 157 статті якої визначено, що Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану», – наголосив народний депутат.
За словами Івана Крулька, деякі судді Конституційного суду у своїх «особливих думках» відзначили, що ситуація на Сході України за всіма ознаками є воєнним станом, хоч формально так не називається.
«Анексія Криму, війна на Сході – це умови екстраординарного стану, а відтак Конституційний суд мусив перевірити цю обставину. І якби він це довів, то можливо, зараз не довилося б так гостро дискутувати», – наголосив політик.
Іван Крулько висловив переконання, що де-факто в Україні існує режим воєнного стану. Оскільки із законодавства, яке регулює питання воєнного стану, окремі норми включалися в питання проведення АТО.
Він також нагадав, що введення воєнного стану було позицією «Батьківщини» з моменту анексії Криму.
Окрім того, Іван Крулько додав, що Конституційний суд мав перевірити чи відповідає текст змін до Конституції 157 статті на предмет того, чи не звужуються існуючі права та свободи людини і громадянина.
«З Конституції вилучається норма здійснення прокуратурою функції загального нагляду за дотриманням прав і свобод громадянина. Це правильно. Однак при цьому ніякий інший орган не уповноважується здійснювати цю функцію», – зазначив нардеп.
Також за його словами, виникає питання щодо 18-го пункту у перехідних положеннях щодо здійснення місцевого самоврядування та особливого порядку та окупованій території Донецької та Луганської областей. Проблема в тому, що немає терміну дії цієї норми.
«Загалом же, новий проект змін до Конституції повинен нести стратегію, яка покращить правовий порядок в країні, а не просто забезпечить виконання тактичних задач», – підсумував нардеп.