Сумнівно, що параметри, закладені у Бюджетній декларації, будуть витримані у держбюджеті на 2022 рік.
У Бюджетній декларації закладені одні макропрогнози, а по факту – бачимо інші цифри. Приміром, днями піднято облікову ставку НБУ до 8,5%, яка впливає на кредитну політику банків, яка мала б знижуватись. Це значить, що кредитування економіки у 2022 році буде дорожчим для всіх.
До речі, під час розгляду Бюджетної декларації «Батьківщина» вказувала, що це декларативний документ, далекий від реальності, і зараз це підтверджується на цифрах.
«Батьківщині» хотілося б побачити у бюджеті на наступний рік – системні ідеї щодо розвитку економіки, підтримки ключових галузей, зокрема, таких, як сільське господарство, реальне підвищення соцстандартів і особливо пенсійного забезпечення.
Але за останній рік урядом не зроблено реальних дій з реструктуризації зовнішнього боргу. Коли половина держбюджету спрямовується на виплату по боргах, про який розвиток економіки чи підвищення соціальних стандартів може йтися?
Ключове завдання уряду – проводити ефективні перемовини з МВФ та іншими кредиторами і зменшувати навантаження на видаткову частину бюджету. Бо наразі ми беремо нові кредити, щоб закрити старі борги.
Цей підхід, на нашу думку, треба змінювати!
Більш предметно про бюджет на 2022 рік можна буде говорити, коли він надійде до парламенту. Але ми не очікуємо, що бюджет-2022 буде дуже відрізнятись від попереднього.
Крім того, коли ми говоримо про держбюджет, треба розуміти, якою буде тарифна політика уряду.
Як відомо, субсидії цьогоріч майже повністю вибрані. Тому «Батьківщина» пропонує збільшити субсидії на 30 млрд з коштів МВФ, які Україна отримала для подолання наслідків ковіду. І вирішити питання з теплокомуненерго, які змушені будуть купувати газ у 1,5 раза вище, ніж було закладено на 2021 рік.
Бо у підсумку це тягарем ляже на місцеві бюджети й кишеню кожного українця.
Іван Крулько, заступник Голови партії «Батьківщина», Facebook, 13 вересня 2021 року.