Уряду необхідно створити чітку стратегію соціально-економічного розвитку країни, де наукові розробки знайдуть своє гідне місце.
Про це заявив народний депутат від «Батьківщини» Іван Кириленко після засідання Комітету з питань освіти та науки.
Зважаючи на провал попередньої політики з підтримки вітчизняної науки та стратегії інноваційного розвитку, комітет визнав незадовільним хід реалізації Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», що призвело до суттєвого погіршення стану вітчизняної науки та негативно позначилося на соціально-економічному розвитку всієї держави.
«Не наука винна у тому, що Україна та її економіка досі тупцюють на місці, а, в першу чергу – влада, яка за багато років так і не спромоглася запропонувати країні чітку стратегію соціально-економічного розвитку на інноваційній основі», – зауважив Іван Кириленко.
За словами народного депутата, сьогодні у ключових галузях домінує монополізм, відсутня здорова конкуренція і майже не працюють ринкові механізми. А в таких умовах, впевнений політик, розробки залишаються поза увагою виробництва.
«До нас створювали інститути, дослідні господарства, наукові школи, які свого часу забезпечили Україні прорив, а чинна влада, на превеликий жаль, так «реформує», що, по суті, знищує. Наші попередники, починаючи з Вернадського, продовжуючи Амосовим, Макаренком, Сухомлинським – увійшли в історію. Утім нинішня влада має всі шанси «вляпатися» в історію тим, що нічого після себе не залишить, якщо буде так діяти й надалі», – наголосив Іван Кириленко.
Також політик зазначив, що поки в Україні не буде створено чіткої стратегії соціально-економічного розвитку на інноваційних засадах, «наші кращі науковці продовжуватимуть працювати у Кремнієвій долині».
Народний депутат запропонував запросити на наступне засідання комітету членів уряду, які відповідають за стратегію соціально-економічного розвитку.
Окрім того, Комітет з питань освіти й науки та інновацій рекомендував уряду під час формування та ухвалення держбюджету на наступні роки передбачити: збільшення видатків на науку та оплату праці науковців; визначати обсяг коштів державного бюджету, що спрямовується на наукову і науково-технічну діяльність, у відсотках до ВВП; визначити окремі бюджетні програми, спрямовані на оновлення та осучаснення наукового обладнання і матеріально-технічної бази наукових установ, закладів вищої освіти та забезпечити їх повноцінне фінансування.
Іван Кириленко зазначив, що нинішня влада має всі можливості виконати поставлені завдання.
«У вас сьогодні монобільшість і вам не потрібно нікого вмовляти, а ми вас підтримаємо», – підсумував народний депутат.