31 травня партія «Батьківщина» на своєму з’їзді затвердила кандидатів у народні депутати на довиборах до парламенту по семи округах. Кандидатом від партії у 114-му окрузі в Луганській області стала голова Луганської обласної партійної організації Ірина Верігіна.
В інтерв’ю газеті «Восток» політик розповіла, з якою програмою йде на вибори і як збирається зробити життя мешканців Луганщини краще.
– Ірина Костянтинівна, багатьох цікавить питання, чому ви вирішили піти на вибори в депутати Верховної Ради України?
– Я сама – місцева, прожила в Луганській області більше 20-ти років. Однак, рішення далося мені нелегко, адже багато говорили про те, що зараз складний час. Але саме тому, що складний, і треба домагатися позитивних змін. Я впевнена, що треба брати відповідальність на себе і діяти. Я не можу відсиджуватися обабіч в очікуванні кращого життя. Я бачу, що країну ведуть не туди, адже влада в руках людей, яким не потрібні ні Україна, ні українці. Ми знову повертаємося до ситуації, коли народ невдоволений і готовий піти на радикальні заходи через неефективне управління країною, зростання цін, знецінення гривні, зростання бідності і безробіття.
Команда народних депутатів «Батьківщини», на чолі з Юлією Тимошенко пропонує способи змінити країну, вносить соціальні законопроекти, дійсно відстоює інтереси народу, а не олігархів. Проблема в тому, що у «Батьківщини» немає більшості голосів у Парламенті, для того , щоб якісно змінити Україну на краще. Тому, я прийняла рішення стати кандидатом в депутати і представляти інтереси рідного краю. У мене є досвід і знання в області управління Луганською областю, і я готова присвятити себе тому, щоб наша країна і Луганська область розвивалися, щоб люди з впевненістю дивилися у завтрашній день, а не шукали спосіб вижити в тих умовах, в які ставлять їх Президент Порошенко, прем’єр Гройсман та команда олігархів і пристосуванців.
– Чому ви, на відміну від багатьох, ви вирішили піти кандидатом від партії, а не самовисуванцем?
– Ви знаєте, проблема нашої країни часто в тому, що ми не говоримо один одному правду. Так от, я не збираюся кривити душею і обманювати виборців. Я прямо і чесно кажу людям, де я буду працювати, в яку фракцію вступлю в Парламенті – це «Батьківщина». Якщо ви запитаєте, чому саме «Батьківщина»? Відповідь проста – я в цій партії з 2005 року, вже більше десяти років я вірна своєму вибору, і зраджувати не в моїх правилах. Я ніколи не буду вводити людей в оману. Не хочу нічого поганого говорити про інших кандидатів, але ті, хто є членами партій чи вже домовилися про вступ до них, а йдуть так званими «самовисуванцями» – вони вже починають свій шлях з обману. Якраз такі, як правило, потім в Парламенті торгують своїми голосами і перебігають між фракціями в пошуках більш прибуткового місця.
Я не приховую своїх політичних переконань. Я впевнена в команді «Батьківщини». Ця партія ніколи не зраджувала людей.
– Ви є кандидатом на одномандатному окрузі №114. Це здебільшого сільськогосподарські райони. З якими словами, з якими пропозиціями ви збираєтеся йти до людей?
– Моя програма заснована на потребах мешканців Луганщини, інтереси яких я готова представляти і захищати. Села і селища – це колиска України, тут її коріння, тут її традиції, і саме тут закладений величезний потенціал, який в останні роки халатно не використовується, а нерідко і злочинно розкрадається. В останні роки у влади в країні знаходяться представники великих олігархічних груп – спочатку це були Янукович, Бойко, Ахметов, Пінчук, зараз це Порошенко, Коломойський та інші. Ми змінили прізвища, але не змінили суті. Хтось продовжує набивати свій товстий гаманець, а більшість українців з кожним днем все складніше зводять кінці з кінцями. В інтересах олігархів лише великі промислові підприємства, в той час, як сільському господарству приділяється все менше і менше уваги з кожним роком. Тому свою програму я склала, виходячи з потреб мешканців районів, які буду представляти у Верховній Раді. Одна з ключових ідей програми – це покращення життя в селах та селищах області.
– І як ви збираєтеся змінити ситуацію?
– Подивіться на те, як зараз діє Уряд. Під красномовним словом «децентралізація» вони фактично знищують села і селища, позбавляють їх останнього. Тут важливо зрозуміти – в цілому децентралізація – це непогано, але те, як її проводять в Україні зараз – це варварство. У цивілізованих країнах все відбувається навпаки – кожен рік з’являються нові села, які з маленьких потім перетворюються на великі селища. І таким чином країна розростається, що також зокрема дає людям робочі місця.
А що зараз роблять з нами, коли села, селища і міста районного підпорядкування позбавили власних доходів, перевели все в районну адміністрацію? Людей позбавили жодного шансу на життя, а після цього ще й вимагають примусово об’єднатися! Коли між центром громади і найвіддаленішим селом буває відстань 20-30 км, то такі віддалені села поступово вимирають, оскільки там закривають школи, дитячі сади… І більше там нічого немає, село гине! Ми будемо боротися проти цього. І план цієї боротьби у «Батьківщини» є вже зараз.
Перше, до чого ми прагнемо – це, щоб податки від всіх видів доходів, які «заробляються» на місцях, насамперед йшли на потреби цих територій – не на утримання центральних чиновницьких апаратів, а на ремонт доріг, розвиток мережі медичних, освітніх та культурних установ. Часто вам, напевно, доводилося чути, що на рішення всіх цих проблем немає грошей. Але це ще один цинічний обман.
Місцеві бюджети не є порожніми. Не вірте, коли вам кажуть, що грошей немає! Вони є, але їх не вміють правильно, за призначенням, направляти. Є випадки, коли не розподіливши бюджету по всіх районах, в області залишалися кошти, які довелося віддати в Київ, тому що місцеві чиновники не направили їх на потреби громади. Щоб такого нонсенсу не було, потрібно відразу, при надходженні коштів, грамотно їх розподіляти. Під державним впливом і на державному фінансуванні повинні залишатися великі об’єкти, значимі для країни. Наприклад міжнародна або регіональна магістраль, звичайно, не може фінансуватися з місцевого бюджету. Однак на якій вулиці потрібно зробити ремонт в селі і в якому порядку – це повинно вирішуватися на місцях.
Таким чином, якщо місцеві бюджети будуть наповнюватися повністю з податків на місцях, а «наверх» передаватися певна мала частина, а не навпаки, як зараз, – це і буде справжньою децентралізацією, реальними стимулами і можливостями для розвитку кожної територіальної громади.
– Але ви не заперечуєте того, що громади повинні об’єднуватися?
– Об’єднання громад – це принципове територіально-адміністративна зміна. Шлях такого об’єднання призведе до оптимізації витрат і встановить прямий вплив жителів відповідної території на адміністративні та економічні процеси безпосередньо на території, де вони проживають. Однак, будь-яке переформування сіл, селищ і міст має бути добровільним і свідомим, а також йти від самих мешканців, а не бути нав’язаним з обласного центру або з Києву.
Безумовно, ми повинні домагатися того, щоб надати громадам більше прав і повноважень. Наприклад, у вирішенні земельних, майнових та інших питань. Скажіть, кому видніше, як правильно вирішити майнову претензію або виділити земельну ділянку – в області, в центрі або, в кінці кінців, на місці? Так навіщо тоді штучно створені структури, які тільки ускладнюють процес?
Для розвитку і процвітання країни потрібні сильні громади. У кожному селі, селищі, місті повинні бути створені фінансові, господарські та кадрові умови, за яких вони зможуть самі забезпечувати гідний рівень життя і розвитку кожної людини.
В першу чергу, потрібно забезпечити людей роботою та гідною заробітною платою. Підтримка розвитку малого і середнього бізнесу – це те, про що багато хто у владі говорить, однак, роблять все навпаки. А між тим, саме в розвитку місцевого бізнесу ключ до поповнення місцевого бюджету. Луганщина володіє для цього всім необхідним – родючими землями, природними копалинами і, звичайно, працьовитим народом.
Ще один важливий фактор – це обов’язкова реєстрація всіх бізнес-структур на території громади, де вони безпосередньо здійснюють свою діяльність. Адже у нас є чимало прикладів, коли якесь велике або середнє підприємство діє, наприклад, в Марківці, а зареєстроване ще в Луганську або в Києві. Тобто податки від прибутку не залишаються у бюджеті місцевої громади, а, отже, не приносять користі місцевому населенню, не йдуть на розвиток території. Це необхідно змінювати.
– Одним із пунктів вашої передвиборчої програми є впровадження сучасних технологій у селах, забезпечення їх доступом до мережі Інтернет. Розкажіть, що це принесе селянам?
– Почнемо по порядку. Ні для кого не секрет, що більшість проблем, особливо з корупцією на місцях, виникають через складний бюрократичний, як кажуть у народі, «паперовий» бар’єр. Це пережиток пострадянської системи, який у сучасних умовах вже залишається лише непотрібним навантаженням. Чому людина повинна мучитися, вистояти купу черг, пройти 8 кабінетів, ще і з поклоном, і з шоколадкою, щоб не випровадили? І все це заради отримання якоїсь довідки або печатки. Впровадження в сільських і селищних радах сучасних форм документообігу та обміну інформацією через мережу Інтернет, дозволить істотно зменшити бюрократичний тиск на людей.
І тут не треба, як кажуть, винаходити велосипед. Спеціально розроблені системи для більш ефективного впорядкування документообігу вже розроблені і використовуються в містах. Так чому наші селища і особливо села повинні бути позбавлені можливостей, які дають сучасні технології?
Не секрет також, що і медицина в селах і селищах зараз перебуває в далеко не кращому стані. Сучасні технології можуть прийти на допомогу і в цьому питанні. Використання в медицині засобів дистанційної діагностики, консультації працівників фельдшерсько-акушерських пунктів з профільними спеціалістами районних медичних установ за допомогою інтернет-відеозв’язку – все це цілком можливо і вже впроваджено в деяких областях. Таким чином, людина може отримати консультацію, не витрачаючи багато часу і грошей на дорогу в районний центр.
Ціна питання впровадження на селі таких технологій не настільки велика, як здається. Говорячи відверто, крадуть через існуючу бюрократично-корупційну систему значно більше… Але переваги незаперечні. Для багатьох цивілізованих країн це такі елементарні речі, що мені соромно, що наша держава досі не надала це все нашим селянам. Я буду настоювати на прийнятті відповідних законопроектів і домагатися впровадження сучасних технологій в кожному селищі і селі на Луганщині.
– Враховуючи, що основу економіки округу, на якому ви балотуєтеся, становить сільське господарство, скажіть, чого зараз чекають від свого народного депутата виробники сільгосппродукції?
– Вони чекають щирої уваги до їх проблем. І судячи з того, що ми сьогодні про це говоримо, вони чекають цього вже не перший рік. Нерідко, наобіцявши «з три короби», політик йде наверх і забуває про те, що він обіцяв. Але «Батьківщина», одним з пріоритетів якої завжди був комплексний захист інтересів виробників сільськогосподарської продукції, ніколи не забувала про свої обіцянки. Наша політична сила систематично працює і наполягає на запровадженні державних програм для допомоги розвитку фермерства. Оскільки сільськогосподарська продукція є одним з основних продуктів експорту України, держава зобов’язана створити сприятливі умови для розвитку фермерського господарства, а не тиснути на фермерів податками та низькими закупівельними цінами.
Народні депутати «Батьківщини» вже розробили та внесли пропозиції щодо розвитку сіл у вигляді законопроектів, але вже майже 2 роки їх не розглядають у Парламенті, бо в цих законопроектах немає інтересів олігархів. Ці програми написані «Батьківщиною» для людей, там тільки інтереси українського села, тому їх блокують і навіть не ставлять на розгляд.
Крім цього, великою проблемою нашої держави зараз є те, що ми здебільшого продаємо за кордон сировину, а не кінцевий продукт. Це приносить менше прибутку, але в більш короткі терміни. Однак, це – шлях до деградації і подальшого «загнивання» села. Відмовившись від сьогочасної вигоди, ми зараз повинні вкласти максимум ресурсів на підтримку працездатності існуючих та створення нових підприємств, що забезпечують повний цикл виробництва, переробки і збуту сільськогосподарської продукції. Це забезпечить найбільший прибуток саме місцевому товаровиробнику, дасть йому кошти на розвиток, на створення нових робочих місць, впровадження нових технологій у виробництво.
Як більшість великих сільгоспвиробників діють зараз? Вони вирощують пшеницю або соняшник, швидко продають врожай і готуються до нової посівної кампанії. При цьому вони максимально використовують дешеву робочу силу і рідко думають про виснаження родючого шару ґрунту. І роблять вони це не завжди з жадібності, а просто тому, що держава поставила їх у такі умови.
Звичайно, зараз через війну інвестиційний клімат на Луганщині дещо погіршився. Але це не означає, що ми нецікаві. Просто ми самі часто не заявляємо про себе, не говоримо про свої переваги, ресурси та потенціал. Залучення інвестицій в наше сільське господарство реальне та необхідне, і я разом зі своїми колегами по партії будемо забезпечувати це.
Знаєте, що зараз відлякує інвесторів від України в цілому та Луганської області зокрема? Не війна. А високий рівень корупції. Коли навіть Президент має офшори, інвестори думають, а чи варто, чи безпечно вкладати гроші в таку державу. В наших руках довести їм, що наш регіон зараз є потенційно вигідним. Для цього потрібно мати прямі відносини з інвесторами і банально привести їх на Луганщину. Такі можливості у команди «Батьківщини» є, і ми працюємо в цьому напрямку.
– Надаючи підтримку розвитку фермерства, не варто забувати і про людей, які живуть за рахунок своїх домашніх господарств…
– Безумовно. І ми ніколи про них не забували. У цьому питанні для нас надзвичайно важливий приклад розвитку Польщі. Адже там, у першу чергу, стимулювали розвиток малого фермерства. На основі цього зросла економіка всієї країни. Але на даний момент нам до цього ще треба йти. А зараз ми будемо робити все можливе, щоб держава виконувала вже взяті на себе зобов’язання – щоб своєчасно і в повному обсязі сплачувалися дотації на велику рогату худобу, щоб чесною була закупівельна ціна на молоко, м’ясо, яйця. Люди, які займаються сільським господарством, повинні заробляти і розвиватися, а не просто, як це у нас буває, «відбивати» понесені витрати.
Тут, до речі, не можна не згадати і власників земельних паїв, з якими нерідко недобросовісні великі сільгоспвиробники розраховуються копійками, заробляючи тисячі. В цьому питанні важливі постійне спостереження і суворий контроль.
– Політична сила, яку ви представляєте, багато говорить про заборону продажу землі. Чи не змінилася ваша позиція за останні роки?
– Ця позиція є суворо принциповою для «Батьківщини». На глибоке переконання нашої команди на чолі з Юлією Тимошенко, найбільша цінність держави, після людини і громадянина, це наша родюча земля. Ні в якому разі не можна розпродавати її. Особливо зараз, коли вона через війну коштує набагато дешевше, і деяким високопоставленим чиновникам дуже кортить «нагріти на цьому руки», а після виїхати куди-небудь до Австрії чи Італії, кинувши свою колишню країну напризволяще. Команда «Батьківщини» не дозволить продавати землю сільськогосподарського призначення!
– Звичайно, щоб людям не хотілося їхати з країни, тут має бути добре…
– Ми самі відповідаємо за це. Європейські стандарти життя – це не порожні обіцянки Гройсмана про заробітні плати в 1000 євро вже завтра. Людина, яка таке говорить без демонстрації планів поступового збільшення рівня життя і зарплат, є цинічним популістом. Європейські стандарти – це, насамперед, якісні закони та їх виконання, прозорість влади, її доступність та підзвітність.
Візьмемо, наприклад, тарифи на житлово-комунальні послуги. Зараз нинішня влада просто знущається над людьми, встановлюючи «драконівські» тарифи, які зовсім не аргументовані. От ви знаєте, чому тариф саме такий, як ви платите? Вам приходить платіжка, і ви чесно платите, а що входить до тарифу, вам часто не пояснюють, не хочуть показувати правду. «Батьківщина» ж відкриває людям цю завісу, за якою нерідко відбувається присвоєння ваших грошей. І ми боремося з цим, і будемо боротися.
– Завершуючи нашу розмову, скажіть про ваше бачення подальшої долі України, шляхи, за якими наша країна повинна йти, щоб ми всі почали жити краще?
– Україні зараз гостро потрібні мир і порядок. Замість якихось «договорняків», потрібно розробити та реалізувати ефективні заходи для завершення військового конфлікту на Донбасі. І у «Батьківщини» є конструктивні пропозиції з цього приводу.
Якщо ми зуміємо забезпечити верховенство права та рівність перед законом усіх громадян незалежно від соціального статусу і посади, ми зможемо жити краще. Що для цього потрібно? Наприклад, позбавити депутатської недоторканності та притягнути до відповідальності осіб, які, перебуваючи на посадах, не сумісних з веденням бізнесу, займаються цією діяльністю, зокрема, за допомогою офшорних схем. Державна служба вона і називається «служба», тому що чиновник повинен служити народу. Він – менеджер, якого наймає народ, а не господар. Поки у владу будуть йти люди, які хочуть сховатися за статусом недоторканності заради відстоювання своїх бізнес-інтересів, а не інтересів виборців, народу і держави – ми отримуємо занепад за всіма напрямками. Потрібно посилювати контроль, позбавлятися від тіньової економіки. У нас є дієвий план виведення грошей чиновників з офшорів, є відповідний законопроект, однак більшість народних депутатів його не хочуть приймати. Мабуть тому, що ставлять свій інтерес вище державного.
І щоб подолати це, наша політична сила завжди говорила про те, що виборець повинен мати право відкликати депутата, який не виконує своїх обов’язків і не дотримується передвиборної програми.
Партія «Батьківщина» завжди була і залишається разом з народом. Наша команда у Верховній раді, навіть незважаючи на те, що знаходиться в меншості, в опозиції, змогла досягти значних результатів. Завдяки розробленим нашими народними депутатами законопроектам, скасовано податок на пенсії для непрацюючих пенсіонерів та легалізовані сімейні ферми. Ми боремося за справедливі тарифи, за збільшення купівельної спроможності громадян, за добробут кожного. Ми принципово дотримуємося обіцянок, які ми давали своїм виборцям. Зараз мешканці Луганщини мають нагоду поповнити команду «Батьківщини» у Верховній Раді і надати нам можливість ще більше зробити для людей і для країни.
Газета Восток , 22 червня 2016р.