Сподіваюся, що вже 30 травня суд поставить крапку в одній із корупційних історій, котрими так багата епоха Гонтаревої в Національному банку України.
Нарешті має бути винесено рішення, котре дасть змогу банкам, незаконно виведеним з ринку, відновлювати свою діяльність.
Нагадаю, за моїм наполяганням нещодавно Генпрокуратурою було зареєстровано кримінальне провадження за фактом втручання у судочинство.
Підставою для заяви про злочин став лист екс-глави НБУ Валерії Гонтаревої до голови Верховного суду Ярослава Романюка. У цьому листі вона просила вплинути на суди нижчих інстанцій, щоб ті виносили рішення по банкам виключно на користь Національного банку.
Я впевнений, що сам факт такого листа – це стаття «Втручання в діяльність судових органів для винесення несправедливого рішення». Незалежність і недоторканність суддів гарантуються статтями 126 і 129 Конституції України, ними встановлено, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону.
Я подавав до Генпрокуратури звернення, через суд домігся реєстрації кримінального провадження, давав свідчення. Зараз справу розслідують слідчі Генпрокуратури.
Сьогодні ми бачимо, що політика НБУ – це репресивно-планова політика, а не «очищення ринку». Виведення банків з ринку в останні два роки – це просто знищення певних суб’єктів економічної діяльності. І, звичайно, це дуже вигідно чиновникам, наприклад, главі Фонду гарантування Ворушиліну та його колегам.
Адже після незаконного виведення банку з ринку вони отримують в розпорядження величезну кількість активів і можливість розпоряджатися їхньою долею.
Це не реформи, а афера влади. Звісно, проблемні банки в країні були, але не в таких масштабах, як це намагаються показати Нацбанк і Фонд гарантування.
На жаль, захищеності акціонерів банків у країні немає. І проблема не в нормах законодавства, адже суди вже визнали незаконним виведення з ринку приблизно півтора десятка банків.
Має бути відповідальність за неправомірні рішення, і кримінальна, і політична. А у нас на рівні конституції ініціювати відставку глави НБУ є тільки у президента. Парламент хотів би, але без Порошенка нічого не може зробити з главою НБУ, і з цієї причини Валерія Гонтарева відчувала повну безкарність.
Правова вакханалія і в Нацбанку, і у Фонді гарантування процвітає. Водночас органи, відповідальні за покарання корупціонерів, ніби усунулися від усього, що пов’язано з банківською системою. При тому, що інтернет кишить доказами, анприклад, чого варті записи розмов першої заступниці Гонтаревої Катерини Рожкової зі своїми друзями банкірами, де вони обговорюють ту допомогу, котру Рожкова їм надає.
Якщо НАБУ не боятиметься і все ж оголосить підозру хоча б Катерині Рожковій, то справа буде просуватися. Адже якщо вона так відверто лобіювала інтереси окремих банків, вирішувала їх питання, то це – корупційний злочин.
Але розслідувати справи такого масштабу – прерогатива НАБУ і Генпрокуратури. Напевно, тільки із заміною керівників цих відомств з’явиться просування в справах, які стосуються незаконної діяльності Нацбанку і його керівництва.
Тим часом акціонери та вкладники банків борються за право відновити роботу банків, які НБУ незаконно вивів з ринку. І тепер їхні справи розгляне Верховний суд.
На мій погляд, Верховний суд взагалі не повинен був цього робити – погоджуватися розглядати такі справи. Тому що суди попередніх інстанцій вже прийняли абсолютно зрозумілі і законні рішення, які потрібно виконувати.
Верховний суд, як правило, розглядає різну практику застосування норм законодавства. А цього, на мій погляд, у банківських справах не було. Скоріше Нацбанку потрібно рішення Верховного суду, йдеться про перешкоджання введення в дію рішень, які прийняли господарські та апеляційні суди. Але навіть розгляд Верховним судом не означає, що застосування рішень інших інстанцій зупиняється.
30 травня Верховний суд розгляне справу «Укрінбанку», і стане ясно, яка думка суддів з питання відновлення роботи банків, які НБУ виводить з ринку без особливих на те причин. На мій погляд, Верховний суд підтвердить, що рішення судів попередніх інстанцій повинні виконуватися. Таким чином, чимало незаконно закритих банків отримають шанс відновити свою роботу, а тисячі й тисячі вкладників – отримати свої гроші.
Ігор Луценко, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 25 травня 2017 р.