Голова Комітету ВРУ з прав людини, заступник Голови партії «Батьківщина» Григорій Немиря закликав владу зробити все, щоб унеможливити повторення ганебних подій у Лощинівці та гарантувати безпечне співжиття усіх наших громадян в багатонаціональному українському суспільстві.
Про це народний депутат заявив під час прес-конференції на тему: «Ситуація в Лощинівці: як в Україні гарантувати безпеку громадам?», присвяченої подіям в Ізмаїльському районі на Одещині.
Як відомо, мешканці села Лощинівка розтрощили кілька помешкань, у яких жили роми, і домоглися, щоб їх виселили з села.
«Незважаючи на задекларовані державою рівні права для представників усіх національностей, саме роми є найбільш незахищеними та вразливими серед інших національних меншин, представлених в Україні», – зазначив він.
Григорій Немиря наголосив, що на найближчому засіданні Комітету ВРУ з прав людини буде розглянуто цю ситуацію та дії органів влади. Політик також запропонував провести комітетські слухання з цього приводу. Окрім того, він закликав уряд України під час звіту перед ВРУ та народом України щодо виконання Стратегії з прав людини у грудні окремо розглянути ситуацію у Лощинівці.
На думку парламентаря, ця трагедія викриває низку системних проблем у забезпеченні державою дотримання прав людини, недискримінації та безпеки в громадах.
«Трагедія в Лощинівці висвітлила важливу проблему, яка існує в українському суспільстві. Винні мають бути покарані, а ми мусимо зробити все можливе, щоб запобігти повторенню подібних ганебних подій у майбутньому. Найбільш небезпечним є ізолювання того, що трапилося. Це може мати непередбачувані наслідки. Ми маємо протидіяти розпалюванню міжетнічної ворожнечі по всій Україні», – зазначив Немиря.
За словами голови парламентського комітету, захист прав ромів є одним із зобов’язань Україні у рамках виконання плану дій з лібералізації візового режиму з ЄС.
Окрім того, він зауважив, що військовий конфлікт на Сході України ще більше поглибив проблеми, з якими стикалися представники ромської національності в мирний час.
«Ситуація в Лощинівці відкрила скриню Пандори, і, якщо ми її не зачинимо, це матиме жахливі наслідки. Це є неприпустимим», – наголосила Аксана Філіпішина, представниця Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, начальник Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності.
За словами Віце-президента Конгресу національних громад України Йосифа Зісельса, дії місцевої влади у Лощинівці, яка підтримала погромників, фактично призвели до етнічної чистки.
Від імені ромської громади голова Коаліції ромських організацій «Стратегія 2020» Володимир Кондур заявив, що дії місцевої влади у Лощинівці свідчать про зумисне розпалювання міжетнічної ворожнечі. Він закликав Президента України, КМУ та ВРУ виконати міжнародні зобов’язання, які взяла на себе Україна у сфері інтеграції ромів до українського суспільства.
Водночас виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький заявив, що роми є найбільш незахищеними в Україні, та висловив здивування діями органів влади, які не спромоглися швидко відреагувати на ситуацію в Лощинівці.
«Це неприпустимо в демократичній країні. Очевидно, що ця подія підриває міжнародний імідж України. Вона також послаблює правовий порядок в Україні», – зазначив він, наголосивши, що фонд «Відродження» допоможе розробити план дій з врегулювання ситуації.
Нагадаємо, що 27 серпня 2016 в селі Лощинівка відбулися погроми будинків ромських родин і примусове виселення ромів з території села. Погромам передувала трагедія – вбивство дитини і затримання підозрюваного, місцевого жителя.
Орган місцевого самоврядування на сільському «віче» ухвалив рішення про виселення ромів з Лощинівки. Місцева влада і правоохоронні органи продемонстрували бездіяльність у питаннях превенції та реагування на ситуацію.