Заступник Голови партії «Батьківщина», голова Комітету ВРУ з прав людини Григорій Немиря закликав Президента України Петра Порошенка ініціювати проведення спеціального засідання РНБО з питань дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб.
«Я звертаюся до Президента України з вимогою ініціювати спеціальне засідання РНБО, присвячене вирішенню проблем внутрішніх переселенців. Ці люди, які були змушені покинути домівки, рятуючи своє життя через конфлікт, який ініціювали не вони, не перетнули кордон, а залишилися в Україні і довели свою відданість нашій державі. Замість допомоги і сприяння вони зіткнулися з ігноруванням, неприйняттям та дискримінацією з боку власного уряду», – сказав він під час презентації українського перекладу «Керівних принципів ООН з внутрішнього переміщення» у рамках святкування Всесвітнього дня біженців.
Парламентар наголосив, що під час зазначеного засідання мають бути вирішені наступні проблеми: скасування дискримінаційних постанов КМУ щодо соціальних виплат ВПО, які суперечать Конституції, законам України та міжнародним зобов’язанням нашої держави; забезпечення прав ВПО на освіту, охорону здоров’я, їхніх виборчих прав; усунення обмежень на свободу пересування ВПО тощо.
«Внутрішньо переміщені особи на підставі повної рівності користуються тими ж правами та свободами, передбаченими міжнародним правом і національним законодавством, якими користуються інші особи в їхній країні. Цей принцип ООН має бути визначальним при вирішенні проблем вимушених переселенців в Україні», – наголосив голова Комітету.
Нагадаємо, що керівні принципи ООН з внутрішнього переміщення, розроблені і затверджені Комісією ООН з прав людини у 1998 році, – це збірка норм, напрацьованих з міжнародного досвіду подолання наслідків внутрішнього переміщення. Переклад документу українською мовою здійснений ГО «Крим СОС» за сприяння Агентства ООН у справах біженців (UNHCR).
Ці принципи визначають права і гарантії, які стосуються захисту осіб від вимушеного переміщення всередині країни і надання їм захисту і допомоги під час переміщень, а також під час повернення або переселення і реінтеграції.
Генеральна Асамблея ООН спирається на них у рамках свого діалогу із урядами та усіма тими, чиї мандати чи види діяльності стосуються внутрішнього переміщення.