Григорій Немиря взяв участь у засіданні Міжнародної Ради «Парламентарів за глобальні дії»

У п’ятницю, 9 жовтня, заступник Голови партії «Батьківщина», перший заступник Голови Комітету ВРУ у закордонних справах Григорій Немиря взяв участь у засіданні Міжнародної Ради транснаціональної мережі членів парламентів «Парламентарі за глобальні дії» (Parliamentarians for Global Action, PGA).

Учасники розглянули виконання Програми по демократичному відновленню та захисту прав людини на 2019-2020 роки та заслухали інформацію від національних груп «Парламентарів за глобальні дії».

Григорій Немиря, який з 2016 року є головою української делегації в складі PGA та членом правління PGA, виступив з доповіддю щодо ситуації в Україні, яка склалася через військовий конфлікт на Донбасі та анексію Криму Росією, а також щодо перспектив ратифікації Римського статуту нашою державою, стану системи правосуддя в Україні й утвердження принципу верховенства права.

«Україна підписала Римський статут, парламент вже двічі приймав постанову про визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду, але досі наша держава не ратифікувала Римський статут»,– наголосив він.

«Зараз ми маємо військовий конфлікт на Сході України й, як наслідок, велику кількість цивільного населення, яка постраждала. У ситуації, що склалася, ми повинні не лише пояснювати важливість ратифікації для України Римського статуту, а й використовувати існуючі інструменти та створювати нові. Злочини проти людяності, злочин геноциду, воєнні злочини, злочин агресії не мають терміну давності та підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. МКС є реальним інструментом для притягнення до відповідальності чиновників і військових країни-агресора, злочинні дії яких призвели до анексії Криму та розгортання масштабних бойових дій на Сході держави», – зауважив Григорій Немиря.

У цьому зв‘язку він повідомив, що Верховна Рада України 17 вересня цього року ухвалила у першому читанні проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права (2689), який спрямований на забезпечення повноти імплементації положень міжнародного кримінального і гуманітарного права щодо кримінально-правового переслідування за міжнародні злочини (геноциду, злочин агресії, злочини проти людяності та воєнні злочини), а також забезпечення виконання міжнародних зобов’язань щодо запобігання юридичній та фактичній безкарності за вчинення таких злочинів.

«Це є дуже важливим кроком у справі розслідування злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, та притягнення винних до відповідальності. Прийняття цього законопроєкту забезпечить приведення законодавства України про кримінальну відповідальність у відповідність до положень міжнародного права в частині відповідальності за міжнародні злочини й запобігання юридичній та фактичній безкарності за їх вчинення. Окрім того, органи прокуратури та досудового розслідування зможуть здійснювати належну кримінальну правову кваліфікацію діянь, що мають місце на тимчасово окупованих територіях. Це є надзвичайно важливим кроком в умовах міжнародного збройного конфлікту з Російською Федерацією, що триває вже понад 6 років», – підкреслив Григорій Немиря.

Нагадаємо, що Верховна Рада України вже двічі зверталась до Міжнародного кримінального суду з заявами про визнання його юрисдикції відповідно до пункту 2 статті 11 та пунктів 2, 3 статті 12 Римського статуту. У лютому 2014 року – з метою притягнення до кримінальної відповідальності у Міжнародному кримінальному суді вищих посадових осіб України щодо передбачених статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду злочинів проти людяності під час мирних акцій протестів громадян, що мали місце в Україні у період з 30 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року і у лютому 2015 року щодо скоєних злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян, починаючи з 20 лютого 2014 року і по теперішній час.

Парламентарі за глобальні дії (Parliamentarians for Global Action) є найбільшою транснаціональною мережею членів парламентів (1300 членів) з усіх регіонів світу (з понад 140 країн), які займаються захистом прав людини та людської безпеки, відстоюванням принципу верховенства права, недискримінації та гендерної рівності. Одним з пріоритетів діяльності Парламентарів за глобальні дії є підтримка ефективного функціонування Міжнародного кримінального суду і подолання безкарності.

Римський статут МКС набув чинності 1 липня 2002 року, тим самим ввів у дію юрисдикцію МКС. До злочинів, які розглядає МКС, належать геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини агресії. Після ратифікації Римського статуту Україною, Міжнародний Кримінальний Суд володітиме юрисдикцією по притягненню до відповідальності осіб, які вчинили найжорстокіші порушення прав людини та гуманітарного права на території держави або щодо громадянина цієї держави.

 

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова