Григорій Немиря: Взаємини України та США залежатимуть від того, як Київ справляється зі своїми внутрішніми проблемами

Заступник Голови партії «Батьківщина», перший заступник Голови Комітету ВРУ у закордонних справах Григорій Немиря вважає, що передумовою успішної зовнішньої політики, зокрема відносин зі США є якість внутрішньої політики, якість управління та демократії.

Про це політик заявив в інтерв‘ю інформагенції «Інтерфакс-Україна».

«Україна не має дивитися на свої відносини зі США та її новообраним президентом Джо Байденом через «рожеві окуляри» та призму своєї співпраці з адміністрацією колишнього Президента США Барака Обами, а враховувати в цих взаєминах виклики мінливого світу», – сказав Григорій Немиря.

«Ми можемо вже говорити, що Джо Байден буде проголошений новим президентом США, хоча ми також пам’ятаємо: у політиці – ніколи не говори ніколи. Що це для нас означає? Насамперед треба згадати те, що було, і на цій основі прогнозувати, що може бути. Я пам’ятаю першу зовнішньополітичну промову Байдена, під час його перебування віцепрезидентом США, яку особисто слухав у лютому 2009 року на Мюнхенській конференції з безпеки. І там він говорив про політику перезавантаження з Росією. Це те, з чого розпочиналося власне зовнішньополітичне кредо не тільки тодішнього віцепрезидента, але й усієї адміністрації Барака Обами. Це такі речі, які варто згадувати, щоб не мати якихось «рожевих окулярів», – зауважив політик.

За словами Григорія Немирі, не варто забувати, що президент Обама був першим американським президентом, який не відвідав Україну з моменту її незалежності. Він нагадав, що Обама публічно заявляв, що Україна не належить до ключових інтересів США, і його адміністрація ці погляди поділяла.

«Я гадаю, ми маємо ці речі пам’ятати. Тому що сам віцепрезидент, його радники та радники Обами, які наразі займуть ключові посади в Держдепартаменті та Раді національної безпеки, не були у вакуумі, вони були частиною цієї адміністрації», – сказав Немиря.

Він також нагадав у розрізі питань Мінського і нормандського процесів, які цікавлять Україну, що радник колишнього віцепрезидента та майбутнього президента США Майкл Карпентер (старший директор Центру Дж. Байдена з глобальної взаємодії при Пенсільванському університеті) в інтерв’ю «Голосу Америки» 20 вересня 2019 року заявив, що «формула Штайнмаєра» фактично легітимізує терористів і знімає відповідальність із Росії».

Григорій Немиря наголосив, що майбутню політику новообраного президента можна прогнозувати і за запланованими кадровими призначеннями. За його словами, це стосується і кандидатури Ентоні Блінкена, якого, найімовірніше, затвердить сенат на посаду держсекретаря США.

«Він дуже якісний експерт, якого я знаю особисто з 2007 року, і неодноразово з ним зустрічався в Києві, Вашингтоні та інших міста. Він є прихильником школи ліберального міжнародного світопорядку. І з його перших заяв ми вже бачимо, що буде повернення і більше уваги до альянсів міжнародних організацій, які уособлюють цей міжнародний ліберальний світопорядок – а це і НАТО, і міжнародні фінансові організації, і деякі інші організації», – вважає політик.

На думку Григорія Немирі, при Байдені більше уваги приділятиметься питанням контролю над озброєнням.

Він нагадав, що скоро закінчується дія договору СНО-3 (Договір між Російською Федерацією та США про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь).

«І в цьому плані Україна має шанс, нарешті, згадати про Будапештський меморандум, оскільки це є частиною питання нерозповсюдження ядерної зброї. Це висновок, до якого треба дійти вже зараз і готуватися», вважає народний депутат.

На думку політика, необхідно пам’ятати, що сучасний світ 2021 року суттєво відрізняється від того, який існував у 2008-2009 роках, коли Байден починав працювати віце-президентом в адміністрації Обами.

«Одна з ключових змін, що США, хоч і залишаються найпотужнішою світовою силою, поступово втрачають цю ексклюзивну роль. Якщо у 1951 році частка Америки у світовому ВВП була 51%, у 1991 році – 25%, то у 2020 році це десь 17%… І це може мати політичні наслідки, які мають оцінити в Україні – що в сучасному світі дуже рідко власні національні інтереси найкращим чином забезпечуються ексклюзивними відносинами лише з одним із полюсів сили. У сучасному світі їх декілька», – сказав Григорій Немиря.

За його словами, «дуже важливо, щоб Україна будувала відносини і готувалася до відносин із новою адміністрацією не лише опираючись на аналіз досвіду співпраці з адміністрацією Обами, оскільки ключові гравці цієї адміністрації займуть ще важливіші позиції в адміністрації Байдена, але водночас враховувала, як швидко змінюється світ, в якому все більше хаосу і менше порядку».

Політик допускає, що при новому президенті для США європейський напрям буде пріоритетнішим, ніж за часів адміністрації Трампа.

«І це добре для України. Але водночас безумовним пріоритетом буде і залишається Азіатсько-Тихоокеанський регіон, де розміщені три з семи найпотужніших економічних країн – Китай, Японія та Індія. У цьому сенсі Китай, безумовно, буде, як частина Азіатсько-Тихоокеанського регіону, пріоритетом», зазначив Григорій Немиря.

Політик також звернув увагу, посилаючись на Блінкена, що передумовою успішної зовнішньої політики є якість домашньої політики, внутрішньої політики, якість управління та демократії.

«Успішна зовнішня політика розпочинається з дому – це більше стосуватиметься України. Якщо у нас залишатиметься те, що є наразі, – інерція та управлінський хаос, то можливості ефективної, успішної зовнішньої політики будуть дуже і дуже обмежені», – зазначив політик.

 

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова