2-5 грудня перший заступник голови Комітету ВРУ з питань зовнішньої політики, заступник Голови партії «Батьківщина» Григорій Немиря представить Україну та транснаціональну мережу членів парламентів «Парламентарі за глобальні дії» на 18-ій Асамблеї держав-учасниць Римського статуту Міжнародного кримінального суду, яка відбудеться на Світовому форумі в Гаазі.
Планується, що політик, який з 2016 року є головою української делегації в складі PGA та членом правління PGA, виступить на Загальних дебатах Асамблеї від імені Парламентарів за глобальні дії, візьме участь в офіційних сесіях Асамблеї, проведе двосторонні зустрічі з президією Міжнародного кримінального суду й Офісу прокурор. Також заплановано виступ з доповіддю щодо просування прав людини та процесу ратифікації Римського статуту в Україні під час спеціальної дискусії «Досягаючи універсальності Римського статуту у швидкозмінному світовому контексті: постійні виклики, нові виміри та стратегії адаптації».
Слід зазначити, що в рамках сесії Асамблеї держав-учасниць МКС заплановано презентацію звіту Прокурора МКС за поточний рік. За усталеною практикою під час роботи сесії відбуватиметься низка заходів, присвячених діяльності Суду, у тому числі стосовно вивчення ситуації в Україні.
Довідково: «Парламентарі за глобальні дії» (Parliamentarians for Global Action) є найбільшою транснаціональною мережею членів парламентів (1300 членів) з усіх регіонів світу (з понад 142 країн), які займаються захистом прав людини та людської безпеки, відстоюванням принципу верховенства права, недискримінації та гендерної рівності. Одним із пріоритетів діяльності організації є підтримка ефективного функціонування Міжнародного кримінального суду (МКС) і подолання безкарності, а також питання ратифікації Римського статуту МКС.
Римський статут МКС набув чинності 1 липня 2002 року, тим самим ввів у дію юрисдикцію МКС. До злочинів, які розглядає МКС, належать: геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини агресії. Ратифікація Римського статуту МКС є зобов‘язанням України за Угодою про асоціацію з ЄС. Після ратифікації Римського статуту Україною, Міжнародний Кримінальний Суд володітиме юрисдикцією з притягнення до відповідальності осіб, які вчинили найжорстокіші порушення прав людини та гуманітарного права на території держави або стосовно громадянина цієї держави.
Верховна Рада України вже двічі зверталась до Міжнародного кримінального суду з заявами про визнання його юрисдикції відповідно до пункту 2 статті 11 та пунктів 2, 3 статті 12 Римського Статуту. У лютому 2014 року – з метою притягнення до кримінальної відповідальності у Міжнародному кримінальному суді вищих посадових осіб України щодо передбачених статтею 7 Римського статуту Міжнародного кримінального суду злочинів проти людяності під час мирних акцій протестів громадян, що відбувалися в Україні у період з 30 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року; у лютому 2015 року – щодо скоєних злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян, починаючи з 20 лютого 2014 року і по теперішній час.