Борис Тарасюк: Навряд чи адміністрація Трампа буде гіршою, ніж нинішня в Обами

Чи буде Україна серед пріоритетів нового президента США Дональда Трампа.

На цю тему говорив народний депутат від «Батьківщини», колишній міністр закордонних справ України Борис Тарасюк в ефірі «Радіо Свобода».

– Пане Тарасюк, як Ви вважаєте, Трамп погодиться на пропозицію, висловлену сьогодні Порошенком, відвідати Україну чи це, м’яко кажучи, не скоро буде?

Борис Тарасюк: Я думаю, судячи з коментарів, які роздавав Трамп напередодні виборів, починаючи з минулого року, навряд чи можна сподіватись, що в його зовнішній політиці Україна буде серед пріоритетів. Тому навряд чи цей візит може відбутися наступного року. Але все буде залежати від того, якою буде політика нової адміністрації.

Говорячи про зустріч-не зустріч Трампа, його майбутньої політики, як це відобразиться на інтересах України, я вважаю, що, по-перше, не треба драматизувати.

У нас багато висловів Трампа – кандидата у президенти, але ми ще не знаємо, якою буде адміністрація Трампа.

Друге. Я хочу сказати, що навряд чи вона буде гіршою, ніж нинішня адміністрація Обами. Оскільки нинішня адміністрація фактично втратила роль США як глобального гравця. І це негативно позначилося на всіх питаннях міжнародної політики і питаннях безпеки.

Подивіться, якою була і є політика нинішньої адміністрації відносно агресивної Росії. Вона ніякою була. Подивіться, американський Конгрес ухвалює рішення щодо виділення Україні коштів для закупівлі американської летальної зброї, а Білий дім ставить бар’єр на шляху реалізації цих рішень Конгресу. Тобто не можна сказати, що ми будемо мати погану наступну республіканську адміністрацію. І нинішня демократична адміністрація не була прихильною до України. Хоча на словах була.

І якщо говорити про загалом республіканців і демократів при владі стосовно українських інтересів, то я повинен сказати, що за 25 років відновленої державної незалежності України нічого фактично позитивного не було зроблено республіканськими адміністраціями. Це дві адміністрації Буша – старшого і молодшого. Натомість основного прогресу, якого досягла Україна у стосунках зі США, якраз було за часів демократа Білла Клінтона.

– Пане Тарасюк, Пенс – віце-президент. Це ж серйозна посада. Бачимо, яку роль відіграє Джо Байден в Обами. Знову ж таки Ньют Гінгріч, впливова людина у республіканців. Він казав у вересні цього року, що Трамп, ставши президентом, може продавати летальну зброю Україні. Рудольфо Джуліані, успішний мер Нью-Йорка, до кінця підтримував Трампа. Маккейн… зараз не підтримує, той самий Маккейн, який під час Майдану в Україну приїздив.

Тобто не все так просто довкола Трампа щодо ставлення до України?

Борис Тарасюк: Ну, це зрозуміло. І воно не може бути просто.

Я хочу звернути увагу на конкретні речі, про які говорив Трамп, зокрема щодо НАТО, щодо ЄС, щодо Росії, щодо України і українського Криму. Біля кожного з цих питань можна поставити відмітку мінус. Тобто все, що він говорив, було неприємно для нас. І, звичайно, що, будемо сподіватися, що реальна політика буде іншою. І я думаю, що так і станеться.
Врешті-решт Ви назвали імена тих провідних республіканців, які свідчили про те, що політика Трампа-президента буде іншою.

– Не проросійською політикою?

Борис Тарасюк: Я цього не сказав.

Що стосується політики, якою вона може бути, то місяць тому я був у Нью-Йорку на конференції, присвяченій Україні. І на цій конференції ми були в одній дискусії з Мадлен Олбрайт, яка представляла провідного демократа на цій дискусії і колишнього міністра внутрішньої безпеки-республіканця.

Обидва виголосили приблизно однакові речі і сказали, що і Клінтон Гілларі в разі обрання, і Трамп будуть проводити зовсім іншу політику від тієї, яка декларується відносно України.

– … під час виборчої кампанії.

Борис Тарасюк: … так. І вони підтверджували, що Трамп буде звертати увагу на Україну і, звичайно, відкриє зелене світло для поставок летальної зброї Україні.

Радіо Свобода, 11 листопада 2016р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова