Вибори до місцевих рад мають бути пропорційними та відбуватися за відкритими списками. Про це на «круглому столі» щодо питання виборчої реформи наголосила лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко.
«Ми підтримаємо коаліційну угоду і те, що в ній записано, що вибори повинні пройти на пропорційній основі за відкритими списками. Ми не маємо жодного сумніву щодо цього: має бути закон за пропорційною системою з відкритими списками», – сказала вона.
Втім, Юлія Тимошенко наголошує на необхідності негайно прибрати такі вади виборів як корупцію та адміністративний тиск.
Голова партії зауважила, що «Батьківщина» ні в якому разі «не може підтримати жодну систему виборів, яка по суті проводить стовідсоткову мажоритарну систему».
За словами Тимошенко, «Є суспільна вада, яку ми не можемо не враховувати, – це тотальна корупція на мажоритарних округах під час виборів».
«Ці трюки ми добре знаємо. Коли сипався режим Януковича і коли йому було треба взяти більшість у Верховній Раді, він скасував закон про пропорційні вибори, ввів 50 на 50 – змішану систему, мажоритарно-пропорційну, і таким чином практично сформував конституційну більшість у парламенті», – нагадала вона.
Аналізуючи «портрет мажоритарників» нинішнього парламенту, Тимошенко наголосила, що лише 30% з них – це «ідеологічні люди», а 70% – обралися за «конкретні гроші».
«Яскраві корупціонери парламенту, яскраві корупціонери київської влади – вони всі в парламенті за рахунок грошей, – зазначила народний депутат. – Ми вважаємо, що поки не буде подолану цю фундаментальну ваду, корупцію на мажоритарних округах, будь-які мажоритарні вибори, де в бюлетенях будуть стояти прізвища депутатів, призводитимуть до підкупу».
Другою суспільною вадою лідер «Батьківщини» назвала використання адміністративного ресурсу на мажоритарних округах.
Тому, на її думку, небезпечно йти шляхом мажоритарної системи, поки «Україна еволюційно, зокрема завдяки радикальним реформам, не подолає політичну корупцію та використання адміністративного ресурсу».
Також Юлія Тимошенко вважає, що «мажоритарний підхід» до виборів призведе до «політичної деструктуризації» й обрання до місцевих рад людей, які захищатимуть власні бізнес-інтереси.
«Такі ради нам не потрібні!» – наголосила вона.
Лідер партії повідомила, що «Батьківщина» підтримує пропорційну систему з відкритими списками та вже запропонувала компромісне рішення: поєднати різні закони та зробити «мікс-варіант», який буде моделлю виборів за відкритими списками, але захищатиме «від використання на округах адмінресурсу та зберігатиме партійну структуризацію».
Вона пояснила, що модель виборів, яку пропонує «Батьківщина», передбачає, що партії висувають своїх кандидатів, але голосування в бюлетені відбуватиметься не за конкретне прізвище, а за партію.
«Прізвище того, хто балотується по округу, також зазначено, але «в дужках», – додала Тимошенко. – Ми поєднаємо висунення конкретної людини, голосування за партію та конкретну людину, яку люди бачитимуть у бюлетені. А черговість списку виставляється ОВК, а не партією».
Окрім цього вона наголошує на необхідності збереження прохідного бар’єру на місцевих виборах.
Юлія Тимошенко закликала, щоб парламентська робоча група, не гаючи часу, на базі 4 існуючих законопроектів щодо місцевих виборів напрацювала один, у якому будуть подолані вади виборчої системи.
Політик також нагадала, що у світі існує понад 50 моделей виборів з пропорційною системою за відкритими списками, і «кожна країна розуміє свою модель, яка повністю притаманна певним базовим умовам, які є в цій країні».
З огляду на це Юлія Тимошенко пропонує обрати модель виборів, найбільш оптимальну для України.