Українським медикам планують у понад 2,2 раза збільшити зарплату, прив’язавши перший тарифний розряд до рівня мінімальної заробітної плати (з 01.01.2019 це 4173 грн).
Відповідний законопроект №2028 зареєстрований «Батьківщиною» у Верховній Раді, повідомив у своєму блозі перший заступник голови парламентського комітету з питань здоров’я нації, депутат від «Батьківщини» Валерій Дубіль.
За його словами, через концентрацію грошей тільки на одному рівні, яку запровадила «медреформа», зарплати підвищили лише декільком тисячам медиків з понад 510 тис., які працюють у країні. Решта ж продовжує виживати на злиденну зарплату у 3,3-6,8 тис. грн. Саме тому медпрацівники продовжують виїжджати за кордон.
«За 3-5 років з України може виїхати 25% медиків, якщо все залишити, як є. У нас не вистачає мінімум 37 тис. лікарів і 24,5 тис. молодших медспеціалістів вже зараз. За рівнем забезпеченості лікарями Україна знаходиться на одному з останніх місць в Європі», – констатує Валерій Дубіль.
Тому, щоб не втратити кадри за час становлення нової системи охорони здоров’я, нардеп пропонує вжити термінових заходів – прийняти законопроект №2028 «Про внесення змін до статті 77 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» щодо додаткових пільг та підвищення оплати праці для медичних і фармацевтичних працівників». Він передбачає комплекс соціальних пільг для всіх без винятку медиків і дозволить вже зараз підняти заробітні плати.
«Так, медсестра першої категорії (9 розряд), яка зараз отримує тільки 3,3 тис. грн, зможе отримувати мінімум 7,2 тис. грн на місяць. А лікар першої категорії (12 розряд), який нині має оклад тільки 4,0 тис. грн, отримає зарплату в розмірі 8,85 тис. грн», – пише народний обранець.
Крім того, законопроект передбачає:
– пільгове забезпечення телефоном і службовим житлом (яке за 10 років передається у власність) медиків, які працюють у сільській місцевості,
– забезпечення службовим транспортом (або компенсацією за використання),
– безоплатне користування житлом з освітленням і опаленням у межах норм, встановлених законодавством, які проживають і працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також для пенсіонерів, які раніше працювали медичними та фармацевтичними працівниками і проживають у цих населених пунктах.
Валерій Дубіль також обґрунтував з яких джерел фінансуватимуться нові пільги і підвищені зарплати: «Додаткові витрати на зарплати і соціальні пільги медикам у 2020 році повинні бути передбачені в державному бюджеті. Вони можуть бути профінансовані за рахунок недопущення укриття податків і зборів у тіньовому секторі економіки та офшорних зонах (це дозволить збільшити надходження до зведеного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування за кожен місяць у сумі понад 18,2 млрд грн), а також за рахунок перерозподілу витрат державного бюджету».