Регіони мають проявити ініціативу у впровадженні енергоефективності, адже це єдиний спосіб адаптуватися до неринкових тарифів, встановлених урядом.
Про це заявив народний депутат від «Батьківщини», голова парламентського підкомітету з енергоефективності та енергозбереження Олексій Рябчин на Форумі з енергоефективності у Рівному.
Під час форуму місцеві експерти представили вимоги громадськості до розробки програми енергоефективності Рівненської області. Діюча Програма завершилась ще в 2015-му році, а нова досі не розроблена. Тому, на переконання народного депутата, місцева влада мусить підтримувати місцеві ініціативи, оскільки в уряду руки до енергоефективності поки не дійшли.
«Кабінет Міністрів, на жаль, має інші пріоритети. У проекті держбюджету-2017 закладено лише 800 млн грн на енергоефективність, натомість 50 млрд – на субсидії. У результаті реалізується стратегія підвищення тарифів, наданя субсидій фактично монополістам. Це призводить до перевитрат та зростання енергетичної бідності в країні. Тому зараз саме регіони вимушені взяти на себе ініціативу та почати запроваджувати визнані в усьому світі принципи енергоефективності. Поки що лідерами у цьому процесі є громадськість, і «Батьківщина» на всіх рівнях підтримуватиме їхні ініціативи», – переконаний народний депутат.
Олексій Рябчин розповів представникам місцевої влади, бізнесу та громадськості Рівненщини про можливості щодо покращення показників енергоефективності кожної окремої будівлі чи господарства.
«Комунальні та приватні установи можуть скористатись послугами енергосервісних компаній, для населення існують «теплі» кредити. На жаль, на них передбачено лише 400 мільйонів, і цих коштів дуже мало. Все це дозволяє з мінімальними витратами провести заходи для зменшення енергоспоживання, утеплити будівлю чи помешкання, і, як наслідок, знизити рахунки в квитанціях за комунальні послуги. Наразі енергозбереження – єдиний доступний спосіб виживання попри неринкові тарифи, встановлені урядом», – вважає парламентар.
Цю ідею підтримав також присутній на форумі народний депутат від «Батьківщини» Сергій Євтушок.
На його переконання, енергозбереження – це комплексний процес, який приносить велику користь всій громаді.
«Коли я працював мером міста Сарни на Рівненщині, а також коли очолював Сарненську райдержадміністрацію, запровадив у місті використання котлів на пелетах місцевого виробництва. Тоді це було новацією. Люди швидко зрозуміли, що подібні ініціативи створюють нові робочі місця, покращують екологію та приносять гроші до місцевого бюджету», – наголосив Сергій Євтушок.