Фракція «Батьківщина» підтримала у першому читанні ухвалення законопроекту про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення механізмів забезпечення завдань кримінального провадження (№5610).
Як повідомив під час представлення документу з парламентської трибуни голова Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, член «Батьківщини» Андрій Кожем’якін, зазначений проект закону спрямований на вдосконалення окремих положень Кримінального процесуального кодексу України в частині:
– корегування строків досудового розслідування;
– механізму повідомлення осіб про виклик в кримінальному провадженні, які перебувають за межами України;
– строків утримання під вартою, а також процедури відкриття сторонам матеріалів кримінального провадження, здійснення спеціального досудового розслідування та судового провадження.
За словами депутата від «Батьківщини», під час обговорення документу члени комітету зазначили, що пропоновані у ньому зміни виправляють ті положення КПК, які наразі створюють умови для уникнення кримінальної відповідальності особами, які у складі організованих груп та злочинних організацій скоїли особливо тяжкі злочини.
Зокрема, йдеться про вдосконалення механізму повідомлення осіб про виклик у кримінальному провадженні, які переховуються за межами України через ЗМІ.
Як показує практика, зауважив Андрій Кожем’якін, відразу після публікації повісток у пресі підозрювані дають про себе знати.
Окрім того, голова профільного Комітету повідомив: аналіз практики Європейського суду з прав людини щодо тлумачення «розумний строк» свідчить про те, що неприродним є встановлення одного строку у конкретному цифровому обчисленні для усіх випадків: «Тому проект закону покликаний удосконалити положення кримінального процесу щодо строків утримання під вартою і досудового розслідування та підстав, а також порядку їхнього продовження задля приведення у відповідність до практики Європейського суду з прав людини, що передбачено частиною 5 статті 9 КПК України».
Андрій Кожем’якін також зауважив, що зазначеним законопроектом пропонуються зміни до КПК щодо продовження Генпрокурором строків досудового розслідування до 18 місяців, збільшення максимального допустимого строку тримання під вартою до 18 місяців для випадків, коли йдеться про особливо складні кримінальні провадження, а також щодо надання можливості здійснювати виклик особи, яка перебуває за межами України, шляхом надіслання повістки та обов’язкового публікування в друкованих ЗМІ уряду або парламенту та на офіційному веб-сайті органу, що здійснює досудове розслідування.
Відповідним законопроектом передбачається ще й можливість укладення угоди про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим у провадженні щодо особливо тяжких злочинів, за умови викриття підозрюваним, який не є організатором злочинної групи або організації, злочинних дій інших учасників групи чи інших вчинених групою або організацією злочинів, якщо повідомлена інформація буде підтверджена доказами (п.3 ч.4 ст. 469).
Окрім того, у зв’язку із граничним здійснення слідчими прокуратури досудового розслідування злочинів, підслідних ДБР, пропонується внести зміни до пункту 201 Перехідних положень КПК.
Зокрема, йдеться про особливості, передбачені цим пунктом, що також продовжуватимуть дію (тимчасово, але не довше двох років з дня набуття чинності частини четвертої статті 216 КПК).
Це стосується особливостей застосування глави 241 «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень», дія якої поширюються на кримінальні провадження, у яких підозрюваний оголошений у міждержавний або міжнародний розшук, чи понад шість місяців переховується від органів слідства та суду, або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, а також стосується кримінальних проваджень, у яких здійснювалося спеціальне досудове розслідування, і обвинувальні акти направлені до суду до спливу строку, передбаченого абзацом першим цього пункту.