Фракція «Батьківщина» одностайно підтримала Закон про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах). Серед авторів цього законопроекту – народні депутати від «Батьківщини» Олена Кондратюк та Олександр Абдуллін.
Закон № 3822-д, що передбачає збільшення у загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації до 50% національного аудіовізуального продукту, ухвалено парламентом вцілому 268 голосами.
Як наголосила під час ухвалення законопроекту народний депутат від «Батьківщини» Олена Кондратюк, ВРУ зробить велику справу, добившись законного показника ведення радіо ефіру до 60% українською мовою. Щоправда, для його прийняття ініціатори закону поступились вимогами щодо україномовного мовлення на телебаченні.
«Депутати зробили виважене рішення, яке затвердило збільшення україномовної музики (35% квоти на пісні) та 60% українською мови ведення в ефірі радіостанцій! А також ввели прямий контроль з боку Національної ради з питань телебачення і радіомовлення з чіткими штрафами! Це означає що Рада зробила свою частину роботи, а далі відповідальність за радіостанціями і Національною радою», – заявила депутат.
Вона також подякувала українським професійним музикантам – Олені Мозговій, Тарасу Чубаю, Івану Леньо, які допомогли виписати рішення для цільових станцій, де мови країн Європейського Союзу становлять понад 60% – тут квота пісень українською мовою буде становити 25%. «Усі решта виконуватимуть 35% квоти!» – додала депутат.
Згідно закону при здійсненні радіомовлення телерадіоорганізації, які поширюють музичні твори, серед яких пісні офіційними мовами Євросоюзу відповідно до умов ліцензії становлять не менше 60% загального обсягу пісень, поширених протягом доби, зокрема не менше 60% від загального обсягу пісень, поширених у кожному проміжку часу з 7:00 до 14:00 та з 15:00 до 22:00, повинні забезпечувати частку пісень державною мовою не менше ніж 25 відсотків загального обсягу пісень, поширених протягом доби, зокрема не менше 25% від загального обсягу пісень, поширених у кожному проміжку часу з 7:00 до 14:00 та з 15:00 до 22:00.
Розмір частки пісень державною мовою та/або іноземними мовами, які є офіційними мовами Європейського Союзу, вказуються у ліцензії на мовлення телерадіоорганізації, яка здійснює радіомовлення.
Закон набирає чинності через чотири місяці з дня його опублікування.
Протягом першого року з моменту набуття чинності цим Законом частка пісень державною мовою, передбачена ч.2 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», становить 25%, починаючи з другого року з моменту набуття чинності цим Законом частка становить 30%. З третього року з моменту набуття чинності цим Законом частка становить — 35%.
Протягом першого року з моменту набуття чинності Закону мінімальна частка ведення передач державною мовою передбачена ч.5 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», становить не менше 50%, протягом другого року з моменту набуття чинності цим Законом – не менше 55%. З третього року з моменту набуття чинності цим Законом частка становить — не менше 60%.