Екс-віце-прем’єр Криму, член Політради партії «Батьківщина», народний депутат України трьох скликань Андрій Сенченко вважає, що Україна зможе повернути Крим і Донбас у 2017 році.
Про це відомий кримський політик заявив в інтерв’ю ЛІГА.net.
«На мій погляд, політичне керівництво країни має для себе визначити приблизну дату повернення Криму і Донбасу, до якої повинні зійтися в апогеї всі зусилля на всіх фронтах: дипломатичному, юридичному, економічному. Є всі передумови всередині нашої країни і за її межами для того, щоб це був 2017 рік», – сказав він.
Сенченко також додав: «Якщо президент Петро Порошенко вважає поверненням Донбасу проведення виборів на окупованій території під дулами російських автоматів, то я не думаю, що українське суспільство погодиться на таке повернення».
Також, за словами кримського політика, 23-25 лютого 2014 року була можливість змінити уряд і керівництво кримського парламенту. Однак, для того щоб це зробити, потрібно було письмове подання президента або на той момент виконував обов’язки президента, на кандидатуру прем’єр-міністра Криму.
«У цей період було дуже важливо змінити керівництво кримського уряду. Для цього, відповідно до Конституції Криму, необхідно було представлення Турчинова на кандидатуру майбутнього прем’єра Криму. Я знаю, що до обіду 23 лютого понад 70 депутатів парламенту АРК були готові підтримати кандидатуру Києва на місце Могильова. Була згода і самого Могильова: він сказав, що напише заяву і заважати не буде», – розповів Сенченко.
За його словами, Олександр Турчинов, «щоб не почалася корозія в ще не створеної коаліції», наполягав на консультаціях з керівниками усіх фракцій.
«Усі розуміли, що треба рятувати Крим. А потім прийшов Кличко. До нього звернулися: Віталій, треба оперативно приймати рішення щодо ЧФ. Кличко приголомшив своєю відповіддю: я категорично проти вирішувати окремо питання по Криму, поки ми не поділимо «шахматку» по країні, аж до районних адміністрацій. Усі на нього накинулись: Віталію, ти що, не розумієш, що ми втратимо Крим?» – розповів подробиці Андрій Сенченко і додав, що переговори з Кличком тривали 3 дні, а отже – час було змарновано.
«У тому, що не відбулася зміна влади в Криму, в тому періоді, коли можна було ефективно вплинути на ситуацію, винен, безумовно, Кличко», – резюмував політик.
Сенченко також вважає, що тоді, коли Україна втрачала Крим, варто було дослухатися до пропозицій лідера «Батьківщини» Юлії Тимошенко.
«Що можна було зробити, починаючи з 28-го і протягом кількох днів? Реалізувати пропозицію, яку ніхто не помітив, активно обговорюючи стенограму РНБО. З нею виступила Тимошенко – завезти в Крим великий дипломатичний десант. Зрозуміло, що більшість послів не хотіли туди їхати, але можна було спробувати. Наприклад, для проведення багатоденного «круглого столу». Це збило б темп. Росія не змогла б в присутності послів влаштовувати безчинства і ескалацію конфлікту із залученням зелених чоловічків», – переконаний кримський діяч.
Крім того, Андрій Сенченко також розповів, що ще 23 лютого пропонував тодішньому голові парламентської фракції «Батьківщина» Арсенію Яценюку, який «почував себе без 5 хвилин прем’єр-міністром», у структурі майбутнього уряду створити урядовий комітет, очолюваний віце-прем’єром, який має займатися питаннями Криму і Донбасу.
«Для початку потрібно хоча б виправити допущені помилки. Негайно сформувати в парламенті постійний комітет з проблем окупованих і прифронтових територій, деокупації, реінтеграції та вимушених переселенців», – вважає громадський діяч.
Також Андрій Сенченко переконаний, що для повернення Криму потрібен новий підхід до міжнародних переговорів.
«Усі розповіді, що Путін не хоче сідати за цей стіл – відмовки. Так, не хоче. Але ми повинні вимагати, щоб за цей стіл сіли інші гаранти – Великобританія і США. Не просити, а саме вимагати. Тільки всі разом, насамперед, економічними санкціями ми зможемо посадити за цей стіл і Росію. І порядок денний там має формувати Україна: повне відновлення суверенітету і територіальної цілісності нашої країни», – підсумував політик.