Проблема нестачі якісної питної води не чужа ані для світу, ані для України в тому числі.
Це шокуюча статистика, але правда така, що лише 69% населення нашої країни мають доступ до систем централізованого водопостачання, а 48 % – до систем централізованого водовідведення. Крім того, існуюче насосне та очисне обладнання застаріле та потребує ремонту.
Цільова програма «Питна вода України» на 2011-2020 роки була фактично провалена. Через недофінансування вона була виконана лише на 13,2%.
У Верховній Раді зареєстрований урядовий законопроєкт про Загальнодержавну цільову соціальну програму «Питна вода України» на 2022 – 2026 роки (№5723), яким на вирішення проблеми пропонується спрямувати 28,589 млрд гривень. Але наразі він не пройшов навіть 1 читання.
А тим часом ситуація із доступом населення до якісної питної води вкрай невтішна.
До прикладу, за результати нещодавнього дослідження, яке проводилось на моїй рідній Житомирщині, в Овруцькому районі вміст нітратів у воді перевищує норму в 52% відібраних зразків, у Баранівському – у 25%, Малинському – майже в 10%. А найгірше те, що проблема не є новою, адже обласний лабораторний центр проводить подібні дослідження регулярно і щоразу їх результати сумні.
Споживання такої води небезпечне для здоров’я людини.
Наразі в сільській місцевості джерелом питної води для людей є переважно індивідуальні колодязі. Але проблема в тому, що контролювати якість в такому випадку набагато важче. Тому будівництво мереж централізованого водопостачання є надважливим.
Тож парламент має якнайшвидше прийняти закон, а уряд докласти зусиль, щоб ця чергова державна програма стала не просто красивою декларацією, а реальним вирішенням проблем людей.
Андрій Пузійчук, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 9 листопада 2021 року.