Ухвалений парламентом законопрєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» (№2284) забезпечить комплексне законодавче врегулювання принципів функціонування ринків капіталу та організованих товарних ринків, а також виконання Україною зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію між Україною та Євросоюзом в частині імплементації до національного законодавства України положень низки актів ЄС.
Про це під час спілкування з журналістами заявив народний депутат від «Батьківщини» Андрій Ніколаєнко, який як голова профільного фінансового підкомітету Ради спільно з депутаткою Ольгою Бельковою відповідав за підготовку законопроєкту.
«Задоволення від роботи – це коли Верховна Рада 285 голосами «за» ухвалює в другому читанні та в цілому законопроєкт №2284, за підготовку якого ми з Ольгою Бєльковою відповідали як голови профільних підкомітетів і за який, чесно кажучи, хвилювалися. Схожий законопроєкт щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів не міг пройти сесійну залу Ради протягом понад п’яти років. Дякую Ользі Бельковій за чітку взаємодію наших підкомітетів. Дякую всім колегам, хто дав Україні нові принципи функціонування ринків капіталу та організованих товарних ринків, та запровадив суттєве розширення фінансового інструментарію», – наголосив Андрій Ніколаєнко.
Народний депутат зауважив, що законопроєкт був прийнятий за основу рівно пів року тому – 19 грудня 2019 року. Андрій Ніколаєнко переконаний, що саме такий період роботи над законом до другого читання, на відміну від парламентського «турборежиму», дозволив зробити документ якісним.
Законопроєкт №2284 передбачає, зокрема, розширення переліку фінансових інструментів шляхом:
1) запровадження нових видів цінних паперів – депозитних сертифікатів банку, інфраструктурних та зелених облігацій;
2) врегулювання питання функціонування ринків деривативних фінансових інструментів, а саме:
– запровадження врегулювання питання емісії та обігу деривативних цінних паперів – опціонних сертифікатів, фондових варантів, кредитних нот, депозитарних розписок;
– запровадження врегулювання питань укладення та виконання деривативних контрактів – опціонів, свопів, ф’ючерсів та форвардів, та інших (кредитних дефолтних свопів, свопціонів, ф’ючерсів на своп, форвардів на своп, контрактів на різницю цін, контрактів на майбутню відсоткову ставку).
Крім того, документ передбачає заходи захисту прав власників облігацій шляхом запровадження інституту зборів та колективного представника «облігаціонерів».
Можливість використання таких механізмів передбачена для власників звичайних корпоративних облігацій, облігацій внутрішніх місцевих позик, а також з особливостями – для власників іпотечних облігацій та облігацій міжнародних фінансових організацій.
Зазначені механізми дозволять підвищити довіру інвесторів до цих інструментів та сприятимуть розвитку ринку облігацій.