Альона Шкрум: Я дуже хочу, щоб Україна була країною щасливих людей

Вийшов World Happiness Report 2019.

Схоже, українці стали трохи щасливішими. Ми за останній рік піднялися з 138 на 133 місце у так званому «рейтингу щастя країн» зі 156 країн світу.

Нагадаю, що вже понад 10 років світ міряє замість показника ВВП та інших економічних показників – індекс людського розвитку та рівень задоволення життям або «індекс щастя».

Перша десятка «щасливих країн» майже не змінилася за останні 10 років – у різному порядку там завжди присутні Фінляндія, Норвегія, Швеція, Данія, Швейцарія, Канада.

Мова тут йде зовсім не про емоційний суб’єктивний стан громадян, як можна подумати, а про конкретні критерії, показники та роки досліджень.

У рейтингу враховуються такі чинники:

-ВВП на душу населення;

-соціальна підтримка один одного;

-очікувана тривалість здорового життя;

-свобода громадян самостійно приймати життєво важливі рішення;

-щедрість;

-ставлення до корупції.

На жаль, хоч ми і піднялися на 5 сходинок, але маємо говорити відверто: реальний наш результат дуже невтішний.

У 2013 році, наприклад, Україна була на 87 місті! (Грузія тоді була на 134).

У 2016 – Україна опинилася вже на 123, а Грузія – на 126.

У 2018 – ми опустилися аж на 138 місце зі 156.

На сьогодні ми – на 133 місці, Грузія – на 119 далі і піднімається, а сусідні Польша – на 40.

Ми також увійшли до 20 країн світу, які з 2005 року найбільше «просіли у щасті».

(Для прикладу, країнами, де за останні 15 років громадяни найбільше втратили задоволення від життя – є Венесуела та Сирія).

Вище нас на сьогодні у рейтингу такі країни, як: Ірак, Іран, Бангладеш. Ми – найнижча за рівнем щастя чи задоволення життям країна Європи. І, на жаль, найнижча серед краін колишнього СРСР або краін СНД!

Що цікаво, серед країн СНД «вниз» нас тягне зовсім не зменьшення ВВП на душу населення (Узбекістан, Киргістан, Таджикістан та Молдова у цьому показнику нижчі за нас!), а дуже погані показники по «відчуттю персональної свободи та безпеки» та щодо «розповсюдження корупціі в суспільстві» (тут все ясно).

ЩАСТЯ і ВЛАДА

Мене у цьому рейтингу найбільше цікавить – розділ «щастя і влада» та дослідження «нерівності» у розповсюдженні щастя.

За досліденнями, взаємозв’язок між Урядом і щастям діє в обох напрямках: дії та політики уряду і влади загалом дуже впливають на рівень щастя, а в свою чергу рівень щастя громадян у більшості країн визначає, які саме Уряди та політики вони підтримують.

Нерівність у розповсюдженні щастя – визначається, як проблема у десятки разів більша, ніж нерівність у розповсюдженні економічних ресурсів.

Тут повертаємося знову до найнижчих наших оцінок:

1) через високий рівень корупції – тут все зрозуміло.

2) через кардинальну нерівність доступу до медичного забезпечення для різних частин населення, і, як результат, різну очікувану тривалість здорового (саме здорового) життя;

3) через нерівність доступу до освіти, і різну її якість для різних громадян;

4) через нерівність у доступі до захисту свого життя, здоров`я та безпеки: різні верстви населення зовсім по-різному відчувають можливість захисту своєї власної безпеки.

5) через нерівність доступу у суспільстві до різноманітних ресурсів – від дешевих кредитів до доступною житла і бізнес-можливостей.

Саме на ці політики будь-який уряд має більше звертати увагу.

А сам Звіт дуже цікавий – дуже раджу його до прочитання тим, хто цікавить новими трендами у формуванні політик: http://worldhappiness.report/ed/2019/.

Уряди Великобританії та Канади вже декілька років замовляють подібні свої дослідження та ставлять у центр своїх політик такі показники «щастя», або «задоволення життям».

Я дуже хочу, щоб наша країна – була країною щасливих людей.

Інакше жодна з «реформ» – не має жодного значення і змісту.

Альона Шкрум, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 21 березня 2019р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова