Росія намагається послабити країни західної демократії, провокуючи конфлікти, терористичні акти, підтримуючи сепаратистські рухи, вливаючи гроші у фейкові інформаційні кампанії в Інтернеті.
Іспанська газета «El Pais», посилаючись на джерела в іспанській розвідці, пише, що «Путін заохочує незалежність, направивши в Каталонію посланника». Ця новина зовсім не дивує нас, українців, але чомусь щиро дивує іспанців, для яких Донбас та Крим – це далекі землі десь на задвірках Європи. На жаль, вони не усвідомлюють, що гібридна російська лапа війни давно вже душить із середини і Європу, і цілий світ.
Минулого тижня один з близьких до Путіна політиків дійсно відвідав Барселону, щоб налагодити «зв’язки» між Кремлем та незалежною Каталонією.
Міністр закордонних справ самопроголошеної республіки Південна Осетія Дмитро Медоєв також приїхав до Барселони, зустрівся з місцевими підприємцями та відкрив представництво Південної Осетії для «зміцнення двосторонніх зв’язків у галузі культури». Тільки от кому вони тут, в Іспанії, треба?!
В останні роки Росія вкладає величезні ресурси в такі пропагандистські ЗМІ, як RT і Sputnik, а також у цифрову війну в соцмережах, за допомогою якої вона підігрівала чвари на виборах у США в минулому році, а також у Франції та в Німеччині в нинішньому.
Думаю, це лише початок, і європейці ще не усвідомили всього масштабу загрози
З вересня цього року в проросійських інформаційних мережах почала часто згадуватись Каталонія і все, що пов’язане з процесом проголошення незалежності. Абсолютно очевидно, що заохочуючи внутрішні протиріччя та сепаратизм, Росія прагне послабити демократичний Захід.
Пан Ільвес, один з провідних експертів з питань кібербезпеки Стенфордського університету в США, пише, що Кремль розгорнув в Інтернеті безпрецедентну війну для розвалу Європейського союзу зсередини.
Думаю, це лише початок, і європейці ще не усвідомили всього масштабу загрози. Вони трохи «приспані» комфортним життям, і навіть сирійська криза не відкрила їм очі на всю глибину гібридної війни, яка вже відбувається на території ЄС.
Росія намагається послабити країни західної демократії, провокуючи конфлікти, терористичні акти, підтримуючи сепаратистські рухи, вливаючи гроші в газети, телебачення, праві та популістські партії та фейкові інформаційні кампанії в Інтернеті.
Такої потужної армії ботів, як у РФ, нема більше ніде в світі. Вони «тестують» нові вкиди інформації та суспільні настрої, провокують, брешуть та закликають до руйнівних дій і ненависті.
«Чорне російське дзеркало» давно працює на всю потужність. Вірус «Росія» – вже давно у кожного з нас в інформаційному просторі, у кожній мережі демократичної країни.
Компанія «Фейсбук» заявила, що створений за підтримки Росії контент лише у цій соцмережі досяг під час виборів 126 млн американців.
120 фейкових російських сторінок створило понад 80 000 постів! Особливо велика кількість фейкових постів була «направлена» на американську аудиторію тих штатів, чиї голоси стали вирішальними на останніх виборах президента США.
Окрім цього, фейкові сторінки, створені за російської підтримки, продукували рекламу, яка ґрунтувалась на суперечливих суспільних темах від прав ЛГБТ-спільноти до контролю над зброєю. Водночас, Google виявив 18 каналів у YouTube, пов’язаних з російською дезінформаційною кампанією. Twitter знайшов 2 752 фейкових профілів, що ведуть до російських операторів.
Наразі американські законодавці хочуть врегулювати обіг політичної реклами в соціальних мережах та Інтернеті, щоб протидіяти іноземному впливу. У США, наприклад, нещодавно з’явилися фейкові російські акаунти у Фейсбуці, що агітують за незалежність штату Техас.
Очевидно, що Росія буде активно провокувати настрої протесту і виступи крайніх правих і крайніх лівих проти центристських урядів, щоб розвалити Європейський союз і НАТО.
Війна вже давно вийшла за кордони України та блимає червоними точками не лише у східній Європі, але й у Німеччині, Румунії, Грузії, Австрії, Франції…, США і тепер – Каталонії.
Питання в тому, як протистояти цим процесам, і чи здатен йому протистояти ліберальний повільний у процесі прийняття рішень Захід.
На думку Пана Ільвеса зі Стенфордського університету, Захід повинен протидіяти Росії шляхом створення «кібер-НАТО». Це має бути потужна зброя для самозахисту від гібридної війни та нових викликів інформаційної зброї. У рамках такого «кібер-НАТО»” ліберально-демократичні країни мають тісно взаємодіяти у питаннях кібербезпеки та захищати не лише свої кордони, але й мізки своїх громадян.
«Чорне дзеркало» вже зовсім поряд
Україна відчула його дію у всій своїй потужності протягом останніх 5 років. Тепер, коли проблема стала загальносвітовою, ми маємо порушити ці болючі питання у Європі та розпочати дискусію щодо інформаційного захисту європейських країн. Бо ігнорування реальності та програш в такій інформаційній війні буде мати не меншу, ніж в останні світові війни, кількість цілком реальних жертв з плоті та крові.
Альона Шкрум, народний депутат від «Батьківщини», «Новое время», 2 листопада 2017р.