Альона Шкрум: Нам потрібні професійні та фахові державні службовці.

Маємо трохи гарних новин з ВР. Сьогодні продуктивний сесійний день у Верховній Раді.

Сьогодні нарешті прийняли у другому читанні важливий закон №4131 щодо забезпечення ефективної реалізації парламентського контролю.

Майже рік над ним працювали: особисто спікер, юридичне управління ВР та багато колег-депутатів з різних фракцій. Робимо парламент сильнішим та ефективнішим, а уряд – підконтрольним!

У першому читанні прийнятий важливий закон №4096 щодо зняття вікових обмежень для роботи на державній службі – закон мій та Галини Третьякової.

Дякую пані Галині за співавторство та довгу роботу з просування, колегам за підтримку, а Комітету з держбудівництва – за допомогу та експертизу!

Наша ідея проста – НЕ звільняти автоматично всіх державних службовців, яким виповнилося 65 років (а це зараз обов’язкове звільнення на пенсію), а дати можливість керівнику та самому службовцю вирішити, чи має він бажання та сили працювати ще один рік на службі. І так – до 70 років.

Якщо службовець готовий працювати далі, а керівник вбачає у ньому потребу – він може прийняти рішення про залишення його на службі на один рік.

Через рік – знову або звільнення на пенсію, або залишення на рік.

І так – до 70 років, поки є (обов’язко) згода працівника працювати, і необхідність у ньому з боку державної служби.

Всі компенсації при цьому зберігаються.

Давайте кінець кінцем визначимо: нам потрібні професійні та фахові державні службовці.

А це означає – відхід від стереотипів та хитань то в одну, то в іншу сторону популізму: то шукаємо лише «господарників», то лише Майданівців чи АТОвців (так, це теж популізм), то лише «нових облич» без жодного запису у трудовій книжці, то лише стару люстровану команду Януковича…

Може досить ярликів та популізму?

Нам потрібні професійні та фахові люди, які мають і досвід роботи, і досвід врегулювання непростих криз, в яких ми зараз перманентно опиняємося, й інституційну пам’ять, і знання, і бажання вчитися та розвиватися.

Фах та професіоналізм не залежить лише від віку, чи від статі, чи від досвіду роботи.

Пенсійний вік взагалі дуже умовна штука в усьому світі.

І наші колеги за кордоном відходять від цього поняття. В Німеччині, Бельгії, чи Швейцарії Службовці можуть бути залишені на службі в після пенсійного віку – саме така і наша ідея.

Розкажу відверто ще одну річ. Коли ми залишали норму про радянський пенсійний вік у 65 років у законі про державну службу 2015 року, ми мріяли дати велике вікно для залучення на службу молодих людей.

Це вікно майже закрилося, або чесно – і не відбулося повністю.

Скажімо самі собі чесно: поки не буде нормальної реформи державного управління, відкритих конкурсів,

нормальної зарплати і загалом довіри до державної служби, молодь туди не піде!

Про яке вікно можливостей ми говоримо, коли сьогодні БЕЗ жодного конкурсу чи перевірки кваліфікації на держ службу призначені 15 тисяч осіб за час карантину «тимчасово»!

Про які конкурси та перевірки знань чи фаху може йти мова в такому випадку?!

15 тисяч призначень у ганебному ручному режимі, з яких 86 – призначення на найвищі посади в країні, посади категорії А.

Тому мета: дати держслужбі шанс принаймні на фаховість та досвід. А далі – баланс досвіду та молодості, інноваційних ідей та інституційної пам’яті. І обов’язкове відновлення конкурсів та процедур перевірки знань.

Тільки так.

Альона Шкрум, народна депутатка від «Батьківщини», Facebook, 3 грудня 2020 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова