Альона Шкрум: Коли думки влучніші за кулі. Стратегія миру та безпеки

Це був, відверто, найважчий форум для будь-якого політика, із найважливішої та найскладнішої теми – «Стратегії миру та безпеки».

5 років Петро Порошенко та його приплічники – уникають таких форумів, будь-якого відкритого діалогу та взагалі дискусії щодо питань безпеки і миру. Вони їх бояться, як вогню.

Усе говориться «під столом», пошепки, прикриваючись високою патетикою, фейковими патріотичними гаслами, державною таємницею та таємною військовою стратегією, якої не існує. Вони добре знають, що саме у такому відкритому діалозі – лежить ключ до їх політичної смерті.

Що ж, поговоримо.

Про війну, про можливі сценарій, потенційні стратегії досягнення миру на умовах України, про невиконані міжнародні гарантії та про правильні вимоги щодо їх виконання, про забутий Крим, про корупцію на війні та корупцію в нереформованій армії, про тисячі смертей та мільйони переселенців, і про те, як їм допомогти разом боротися за суверенну Україну, про всі ті болючі питання, які замовчуються владою роками і які давно перезріли.

Це важка розмова, де немає і не може бути міста популізму чи лозунгам, де кожне слово має значення – для нас, для хлопців на фронті, для іноземних партнерів, для майбутнього.

Де тези, факти, пропозиції, думки – мають бути влучнішими за кулі.

ПРО ВОРОГА:

«Мета Росії – тотальне знищення української нації, знищення нас, як суб’єкта міжнародного права і геополітичної реальності. Росія прагне реалізувати цю мету шляхом війни, і ця війна розпочалась не в 2014 році, а більше 300 років тому, і триватиме доти, поки перемогу не здобуде котрась із сторін. Свого часу українська еліта зробила багато для становлення Російської імперії, і зараз наша історична місія – зруйнувати цю імперію», – Володимир Василенко.

«Росія заплатить сповна за агресію, за смерть наших воїнів і мирних громадян, за їхні понівечені долі і скалічене здоров’я, за порушення прав людини, за вкрадене приватне і державне майно», – Юлія Тимошенко.

ПРО ВИКЛИКИ:

«Якщо ви не можете довірити командиру гроші, то ви не можете довірити йому боротися за власну країну»,Глен Грант.

«Якщо Росія захоче атакувати будь-яку точку на Донбасі, єдиний вихід – рухатися краще і швидше, ніж вони, але це несе в собі певні вимоги: тут потрібна гнучкість мислення, потрібні люди, які можуть і хочуть приймати швидкі рішення, навіть якщо вони не подобаються їх босу. Тут потрібно брати на себе ризик», – Глен Грант.

ПРО «БУДАПЕШТ-ПЛЮС»:

«Потрібно більше говорити про зв’язок між Будапештським меморандумом та Договором про нерозповсюдження ядерної зброї, тому що тут не тільки йдеться про національні інтереси України, а про світові інтереси всього людства», – Андрес Умланд.

«Після президентських виборів я ініціюю скликання міжнародного саміту у форматі «Будапешт плюс» для ухвалення нової стратегії миру та визначення шляхів забезпечення гарантій Україні країнами-підписантами меморандуму. За стіл переговорів мають сісти очільники країн-підписантів Будапештського меморандуму, зокрема США та Великобританії, а також лідери Франції, Китаю, Німеччини та Верховний комісар ЄС з питань безпеки.

Ми маємо включати активну і сильну дипломатію справжнього миру, а не продовжувати беззубу дипломатію заморожених конфліктів», – Юлія Тимошенко.

ПРО ДІАЛОГ:

«Приємно бачити, що проходить залучення громадськості. Я впевнений, що реформа такої консервативної за визначенням структури, як сектор безпеки та оборони, має проходити у рамках залучення громадськості.

Навіть дискусія в такому широкому колі, я вважаю, це подія, якої ми раніше не бачили на найвищому політичному рівні», – Юрій Бутусов.

ПРО ТЕ, ЩО РОБИТИ:

«Боротьба з агресором має відбуватися через правові і дипломатичні механізми захисту наших інтересів. На жаль, вище керівництво держави не використовує механізми міжнародного права для захисту наших інтересів, а використовує їх швидше для власного піару і реклами», – Володимир Василенко.

«Що ми точно можемо зробити – це потурбуватися про наші власні країни: сприяти демократії, знищити корупцію, підвищити економіку, зробити країни більш успішними і привабливими, включаючи і іноземних інвесторів», – Валерій Чечелашвілі.

«Найбільше, що можна було б зробити для Батьківщини, для того, щоб була довіра в армії – це встановити комунікацію та постійне спілкування зі своїми прибічниками в армії», – Юрій Бутусов.

«Паркетні генерали – не просто мають бути звільнені, а мають понести покарання. За Іловайськ, за Дебальцеве. А справжніх героїв – мають знайти їх справжні нагороди», – Геннадій Друзенко.

ПРО ВИСТУП ТИМОШЕНКО:

«Уперше я почув Від Юлії Володимирівни такі різкі визначення стосовно того, що нам НЕ потрібно капітуляцій і миру без звільнення територій; про посилення армії, як необхідної складової ефективності дипломатії; про відсутність заморозки конфлікту; про відсутність здачі нашої землі, посилення санкцій – це дуже принципові для країни речі», – Юрій Бутусов.

ПРО ФОРУМ:

«Вважаю, що такі форуми потрібні. Потрібна альтернативна позиція змін сектору безпеки і оборони», – Юрій Бутусов.

***

Володимир Василенко – український дипломат, міжнародник, доктор юридичних наук, професор, екс-представник України в Раді ООН з прав людини, аудитор НАБУ.

Глен Грант – випускник Королівської військової Академії в Сендхерсті, штабних курсів підготовки молодшого офіцерського складу у Вермінстері та Коледжу Об’єднаного штабу оборони Королівського військово-морського коледжу у Грінвічі, працював над реформою оборони в міністерствах оборони Латвії, Естонії, Болгарії, Чорногорії, Молдови, Словенії, Польщі, Косово, Сербії та Чилі.

Андреас Умланд – старший науковий співробітник Інституту Євроатлантичного співробітництва в Києві, має диплом Лейпцігського, Берлінського, Вільного, Оксфордського, Стенфордського та Кембріджського університетів.

Юрій Бутусов – відомий воєнний експерт, головний редактор сайту «Цензор».

Геннадій Друзенко – український правник, громадський активіст, співзасновник та керівник Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова.

Валерій Чечелашвілі – грузинський дипломат, Надзвичайний та Повноважний Посол Грузії в Україні.

Альона Шкрум, народний депутат від «Батьківщини», Українська правда. Блоги, 30 жовтня 2018р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова