Альона Шкрум: Інституції мають бути незалежними від політики, а не від Конституції чи Закону

Іронія життя та трохи про незалежність НБУ.

Ті ж самі люди, які «топили» за звільнення без жодних підстав усіх топ чиновників в країні, звільнення просто так за «політичною» статтею 87-1 в змінах до держслужби у вересні 2019, ті ж люди тепер виступають істерично проти звільнення Голови Нацбанку за підставами, прописаними у Законі.

Люди, які кричали: «Я хочу право звільнити всіх, хто не погоджується з моєю політикою», тепер кричать: «Не чіпайте за жодних підстав якусь одну посадову особу, бо на ній «тримається країна».

Друзі, зрозумійте єдине – інституції мають бути незалежними від політики, а не від Конституції чи Закону.

А в Законі чітко прописані підстави звільнення Голови НБУ. Тому не підміняйте поняття.

І інше золоте правило державного управління – чим більше незалежності має інституція, тим більше вона повинна мати і контролю!

Звідси важлива історія про Наглядові ради та незалежні аудити (тільки ефективні!). Для НБУ такий контроль – це перш за все Рада НБУ зі статті 100 Конституції України. І вона має дуже жорстко контролювати кожен крок інституції. Її повноваження саме тому і були посилені після посилення незалежності НБУ – та чомусь «фанати» НБУ дуже болісно реагують на висновки та критику від Ради НБУ.

Рада Національного банку, до речі, підтримала діяльність НБУ щодо фін стабільності, але жорстко критикувала відсутність такої діяльності НБУ щодо відновлення кредитування та стимулювання економіки країни. А обидві ці функції є важливими функціями НБУ.

Незалежність вимагає контролю. Інший формат контролю – це звільнення голови НБУ через статті Закону у Верховній Раді. Таке звільнення дуже обмежене у своїх підставах. Це звільнення або за його власною заявою, або за підставою втрати бездоганної ділової репутації.

Сьогодні ми розглядаємо заяву, яку Смолій подав сам. Я буду спокійно підтримувати заяву Смолія і буду голосувати за його звільнення.

І сподіваюсь, що наступний очільник буде професійно займатися не лише триманням гривні, але і відновленням кредитування та стимулів економічної активності – те, що роблять зараз більшість Нацбанків заможних країн світу.

Альона Шкрум, народна депутатка від «Батьківщини», Facebook, 3 липня 2020 року.

 

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова