Учора депутати, академіки та лікарі фактично одностайно визнали роботу МОЗу неефективною буквально за всіма напрямками.
На спільне засідання парламентських комітетів з питань соціальної політики, зайнятості і пенсійного забезпечення та з питань охорони здоров’я зібралося понад 200 людей. Говорили про провал МОЗом міжнародних закупівель ліків, коли гроші по 20 місяців зберігаються на міжнародних рахунках, а українські пацієнти залишаються без ліків, про неприйняту постанову Кабміну, яка гальмує розвиток трансплантації кісткового мозку.
Про реформу не почув від представників медичної спільноти жодного позитивного слова – скаржилися і на відсутність соціальних гарантій для медпрацівників (МОЗ ігнорує листи профспілок з пропозицією заключити новий галузевий договір), і на те, що зарплата лікаря визначатиметься директором реформованого медзакладу, а не залежатиме від кількості пацієнтів, як це рекламувало МОЗ.
Щодо реформи на інших рівнях – теж все провально.
Не завершивши реформу «екстренки», розпочату у 2012 році (відповідний Закон визнаний найкращим у Європі!), МОЗ вигадав концепцію з парамедиками. Як її можна втілити в життя, коли у нас не працює первинка і немає відділень невідкладних станів у лікарнях? Це зруйнує всю систему надання меддопомоги.
Експеримент НАМНУ із переведенням 4-х інститутів на оплату за послугу (за аналогічним принципом планують провести реформу на «вторинці» у 2020 році) провалився. Коштів вистачило тільки на 2000 пацієнтів, а треба ще мінімум на 5000. Зараз навіть просто на субвенції коштів не вистачає. Оплата ж за послугу потребує ще більше затрат, якщо МОЗ дійсно націлений зробити медицину безкоштовною. Та, судячи з його псевдореформаторських кроків, підтримую висновки засідання – прем’єр має внести до зали кандидатуру міністра, який візьме відповідальність за галузь. Бо всі бачать, який хаос у системі охорони здоров’я зробило керівництво МОЗу, всі про це вже відкрито говорять, а відповідальний за це уряд продовжує ігнорувати.
Далі потрібно ввести медичне страхування (за працюючого сплатить роботодавець, за решту – держава). В іншому випадку система завалиться, бо грошей немає, а МОЗ лише перетасовує колоду, викидаючи зайві карти. І тому в діяльності його команди мають розібратися прокуратура, МВС і НАБУ. Потрібно нарешті взятися за справжнє, а не фейкове реформування медицини!
Валерій Дубіль, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 5 липня 2018р.