Шлях від отримання Плану дій щодо членства в НАТО до вступу в НАТО може зайняти близько десяти років, починаючи з офіційної заяви Альянсу про те, що вони розглядають Україну як майбутнього члена.
Про це заявив народний депутат від фракції «Батьківщина» Борис Тарасюк в інтерв’ю журналістам.
«І це за умови, якщо наша країна виконуватиме свою домашню роботу, а не так, як це було із законом про національну безпеку чи про Антикорупційний суд, коли парламенту доводиться підправляти вже ухвалені закони через те, що у Адміністрації президента вчасно не виконали всі зобов’язання», – сказав він.
Відповідаючи на запитання про можливе надання Україні ПДЧ на черговому саміті НАТО у липні цього року, Тарасюк висловив думку, що і теоретично, і практично про ПДЧ навряд чи можна зараз говорити: «Можна говорити про так звану програму посилених можливостей в НАТО, яка свідчить про посилений рівень співпраці між країнами-членами НАТО та країнами-нечленами».
Народний депутат від фракції «Батьківщина» нагадав, що найближче Україна була до отримання ПДЧ у 2006 році.
«Тоді я як міністр закордонних справ вів переговори з керівництвом НАТО і вони готові були запросити нас до ПДЧ восени 2006 року. Однак ці плани зірвала поїздка Януковича у Брюссель 14 вересня 2006 року, де відбулась його зустріч з найвищим органом НАТО Північноатлантичною радою, де він заявив, що українці не готові до ПДЧ», – зазначив політик.
Борис Тарасюк пригадує, що для представників Альянсу тоді це був шок.
«Вони знали, що впродовж декількох місяців я вів переговори про надання ПДЧ, а тут приїхав Янукович і сказав, що «українці не готові», – сказав дипломат і додав, що ця подія і досі позначається на наших взаєминах з НАТО.
Так, за його словами, у 2008 році після тривалих дискусій на саміті НАТО у Бухаресті Україні не було надано ПДЧ, а пролунала лише заява про те, що наша держава буде членом НАТО.
Окрім того, Борис Тарасюк заявив, що Україна затягувала з ухваленням відповідного законодавства, яке є необхідною передумовою для членства в НАТО.
Зокрема, йдеться про закон про національну безпеку, який Верховна Рада ухвалила тільки минулого тижня та з яким чомусь зволікали і шукали паліативні рішення, які би уникали прямих зобов’язань, на які чекає від нас НАТО.
Водночас на думку Тарасюка, зазначений закон просуне Україну ближче до НАТО: «Положення цього закону наближають нас до стандартів НАТО в законодавчому плані, зокрема у секторі безпеки. Це той позитив, з яким президент України поїде на саміт НАТО і використовуватиме його на свою користь».