11 квітня Верховна Рада України зробила важливий крок – відхилила поданий президентом проект Закону «Про Конституційний Суд України».
І не слухайте крикунів, які кричать про «гальмування судової реформи». Створити ручний, керований однією людиною суд – це не судова реформа. Новий Конституційний суд нічим не мав відрізнятися від того, який створили Кучма та Янукович.
Серед речей, які були в цьому проекті і які Верховна Рада відхилила:
– Конкурс без конкурсу. Суддів відбирає залежна конкурсна комісія без будь-яких критеріїв. Результати конкурсу мають рекомендаційний характер – призначаються все одно ті, кого бажають призначити Ппрезидент чи більшість Верховної Ради;
– У залі суду фотографувати чи знімати можна лише з дозволу суду;
– Хочеш подати в Конституційний Суд? Сплати судовий збір, який тобі НЕ ПОВЕРНУТЬ навіть якщо ти виграєш;
– Закриті розгляди. всі справи розглядаються у закритому режимі (письмовому провадженні, тобто навіть без участі сторін), якщо тільки суд сам не вирішить, що треба провести відкритий розгляд, але і тоді на цей розгляд пустять лише тих, кого захоче там бачити суд;
– Анонімні рішення. Ви ніколи не дізнаєтеся, хто був автором рішення і хто за нього голосував;
– Хочете подати конституційну скаргу? Вона може навіть ніколи не потрапити на розгляд суддів, бо її може відхилити… керівник секретаріату, чиї рішення не можуть бути оскаржені;
– Ваше питання актуальне? А суд має право відкласти його вирішення на будь-який строк. Може на рік,а може – на десять.
– Суд буде «перевіряти питання, що виносяться на референдум». Це спеціальна новація, направлена проти референдуму за заборону продажу землі с/г призначення. Якщо вдасться зібрати підписи за таких референдум, то президент звернеться до КС, і той буде 15 років розглядати відповідну справу. А референдуму не буде.
І це тільки найпростіші речі. В реальності ж закон просто дірявий, суперечить сам собі, абсолютно недолугий і складений явно на дуже швидкоруч.
Але найцікавіше на останок: заробітна плата судді Конституційного суду має складати… від 230 000 до 400 000 гривень!
І він отримає довічний, пожиттєвий імунітет, при цьому набагато ширший, ніж, навіть, імунітет народного депутата.
Але зняти цей імунітет можна буде… рішенням самого Конституційного Суду. Тобто вони самі собі будуть вирішувати, хто доторканий, а хто – ні.
«Батьківщина» подала кілька сотень поправок, але майже жодної не було враховано. Навіть коли ми просили виправити технічні чи лексичні помилки.
Весь сьогоднішній процес мені нагадав прийняття Кримінально-процесуального кодексу імені Портнова. Але змінилося одне – сьогодні ганебний проект вдалося відхилити.
Будемо готувати ще раз власний альтернативний проект.
Юрій Одарченко, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 11 квітня 2017р.
«Батьківщина» не підтримуватиме законопроект про Конституційний суд без врахування її поправок