Приставляючи повернення спецрежиму ПДВ як підтримку аграрного сектору, власникам та користувачам сільгоспугідь водночас хочуть підвищити ставку земельного податку та нав’язати нову данину.
Відтак навантаження на дрібного фермера збільшиться майже на 20%. Йдеться про законопроект №5225 «Щодо удосконалення системи оподаткування у сфері земельних відносин і сільського господарства», розроблений за сприяння Аграрної партії та її членів. Нині він активно лобіюється перед розглядом профільним парламентським комітетом.
Автори в пояснювальній записці заявили про благородну мету цього законопроекту. Мовляв, документ спрямований на підтримку аграрного сектору, забезпечення сталого розвитку сільського господарства, скорочення тіньової економіки і підвищення рівня зайнятості на сільських територіях.
Але це, напевно, для тих депутатів, які не вникають у тонкощі, а голосують за той чи інший законопроект на підставі виключно доповідної записки.
До тексту законопроекту, який покликаний передусім зберегти спецрежим оподаткування для галузі, що так потребує державної підтримки, невідь як було внесено норми щодо запровадження нового обов’язкового податку, а також суттєвого підвищення ставок земельного податку для всіх власників ділянок, паїв і постійних землекористувачів (не менше як 0,6% від нормативної грошової оцінки).
Сьогодні органи місцевого самоврядування при встановленні такої ставки мають лише верхню відсоткову межу, яка є різною і залежить від кількох факторів. Це дозволяє рівномірно та справедливо визначати податкове навантаження на ту чи іншу категорію земель. Зазвичай для сільськогосподарських земель така ставка становить 0,1%, а для земель житлової забудови – 0,03%.
Запропонований новий обов’язковий податок із назвою «мінімальне податкове соціальне зобов’язання» (МПСЗ) повинні сплачувати всі власники та користувачі (зокрема орендарі) сільгоспугідь, площа яких перевищує один гектар. Сьогодні, за чинним законодавством, селяни та малі домогосподарства звільнені від сплати податку з доходів, отриманих від використання сільгоспугідь площею до двох гектарів, адже така продукція вирощується з метою задоволення особистих потреб родини, а та частина, що реалізується, прирівнюється до надлишків.
Після ухвалення цього законопроекту селяни, домогосподарства та дрібні фермери будуть змушені платити податок, від якого вони сьогодні звільнені, а також в обов’язковому порядку – нову данину.
Платіжки за новим податком надходитимуть від податкової, якій байдуже, використовуєте ви ці ділянки чи ні. У користуванні є більше як один гектар – платіть. Тож самостійно господарювати на власній землі стане занадто дорого. А якщо грошей не маєте – здавайте її в оренду.
До речі, автори не забули подбати про великі сільгосппідприємства: передбачили для них преференції у вигляді податкових знижок. Тому податкове навантаження для них не зросте, адже чим більша площа угідь (більше як 500 гектарів), тим більшу знижку отримують такі підприємства. Це неодмінно призведе до втрати коштів Державного бюджету України.
Отож, увесь податковий тягар за цим законом ляже саме на власників особистих селянських господарств і одноосібників, які заплатять приблизно у 16 разів більше (640 грн замість 40 грн). А навантаження на дрібного фермера зросте майже на 20% (додатково 100 грн за кожен гектар). І це за умови, що ви маєте один гектар, та у разі встановлення мінімальних ставок податків (1% МПСЗ та 0,6% земельного податку). Тобто в платіжці сума може бути й удвічі більшою.
Законотворці навіть приблизно порахували кошти, які наступного року планується зібрати з селян та дрібних фермерів. Так, з огляду на новий податок – майже 4 млрд грн, а з огляду на підвищення ставки земельного податку – майже 1,5 млрд грн.
Хотілося б запропонувати авторам цього законопроекту (якщо він, не дай боже, буде підтриманий Верховною Радою) пройтися по селах після того, як селяни отримають нові платіжки, і з таким самим запалом розповідати про «благородну» мету законопроекту, як це вони роблять нині у Верховній Раді.
А читачам пропоную робити висновки!..
Вадим Івченко, народний депутат від «Батьківщини», Вечерние вести, 7 листопада 2016р.