Влада має почути сигнал SOS від ракетобудівної та космічної галузі, які за останні два роки знищуються, не отримуючи належного фінансування та уваги з боку держави.
Про це лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко заявила на прес-конференції в Дніпрі перед зустріччю з представниками КБ «Південне» та «Південмашу».
«Я приїхала на сигнал SOS, адже в останні два з половиною роки просто напалмом спалюється аерокосмічна галузь України», – заявила політик.
Політик розповіла, що КБ «Південний» співпрацює з 19 країнами світу. Але замість державної допомоги відчуває лише намагання влади віддати його під контроль людей з президентського оточення.
«Навколо КБ «Південне» вже почали збиратися «стерв’ятники», які намагаються отримати контроль над підприємством та його валютною виручкою. А завод «Південмаш» практично викреслили з життя. Є претензії на власність, зате нема чіткої, зрозумілої стратегії розвитку космічної галузі, яку космічна держава зобов’язана мати», – наголосила Юлія Тимошенко.
Лідер «Батьківщини» нагадала, що до Революції Гідності Україна входила до п’ятірки країн за кількістю космічних запусків, що були зроблені за нашої участі, і держава продовжує займати в космічній галузі провідну роль. За її словами, за роки незалежності фінансування галузі зменшилося вдесятеро: на початку 90-х на космічну галузь виділялося 2,5% ВВП, а в бюджеті на 2017 рік заплановано аж 0,2 % від ВВП. Видатки на інноваційний розвиток, на фундаментальні дослідження галузі у валютному вимірі зменшено майже в 6 разів, зауважила парламентар.
«Якщо президент та уряд продовжать в такому ж режимі знищувати аерокосмічну галузь, то після того, як вони підуть з посад, підняти галузь з руїн буде майже неможливо. Нашу розвинену, інтелектуальну країну перетворюють на бананову республіку та сировинний придаток! У республіку, яка не розвиває свій потенціал!» – обурилась політик.
Юлія Тимошенко також висловила занепокоєння тим, що зарплата науковців складає 5,6 тисяч гривень на місяць, у той час, коли детектив НАБУ отримує 30 тисяч, а рядові поліцейські – до 19 тисяч гривень з націнками та надбавками.
«Якщо ми будуємо поліцейську державу, тоді Президент це має чесно сказати у щорічному зверненні до народу України і до Верховної Ради, що зараз освіта та наука залишаються практично осторонь», – заявила політик.
Юлія Тимошенко також звернула увагу на те, що влада руйнує кадрову політику в галузі. Прикладом цього є ситуація з «призначенням» керівника КБ «Південне», де замість досвідченого фахівця, за яким стоїть колектив, влада намагається протягнути свого бізнесмена.
«Це просто виходить за межі розумного. В усі часи посаду керівників бюро займали науковці, конструктори, люди з планетарним мисленням. Зараз колектив бореться, щоб залишили керівником сильного інженера та конструктора, а в «конкурсі» на посаду за дивних обставин з’являється якийсь бізнесмен з оточення президента», – розповіла вона.
Окрім цього, Тимошенко висловила обурення тим, що в бюджеті-2017 на виконання цільових програм в космічній галузі «кинули кістку» у розмірі 941 млн. гривень, половина цієї суми пропонується зі спецфонду з нереальних джерел наповнення.
Політик запевнила, що проблеми космічної галузі, працівників КБ «Південне» та «Південмаш» стануть основою меморандуму вимог до влади, які дозволять підняти космічну галузь на достойний рівень.
«Ми приїхали на «Південмаш» та КБ «Південне», щоб зустрітися з науковцями, інженерами, послухати, що вони хочуть сказати владі. Разом ми зможемо активізувати владу, примусити зробити необхідні кроки для порятунку галузі. Не можна допустити політики знекровлення наших ключових наукоємних галузей! Маємо об’єднатися всі, хто розуміє значення космічної галузі для країни», – підсумувала Юлія Тимошенко.
Нагадаємо, сьогодні у Дніпрі відбувся Форум наукових, інженерно-технічних, трудових колективів космічної і оборонної галузей, куди представники галузевих профспілок запросили Юлію Тимошенко та депутатів фракції «Батьківщина».