Народний депутат від «Батьківщини» Олексій Рябчин разом з колегою Вікторією Войціцькою з фракції «Самопоміч» ініціює внесення змін до процедури призначення членів Національної комісії, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Про це йдеться у їхньому відкритому листі, адресованому Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу.
«Ми пропонуємо, щоб фінальне призначення членів комісії та визначення схеми ротації відбувалось за результатами відкритого жеребкування. Кандидати, які успішно пройшли попередній кваліфікаційний відбір почергово, в алфавітному порядку, витягають картки із вказаним терміном повноважень (від 0 до 6 років). На підставі результатів жеребкування формується склад членів комісії та схема ротації. Результати жеребкування затверджуються рішенням Голови Верховної Ради України», – сказано у зверненні.
Таким чином, на думку депутатів, створюється можливість, по-перше, всім попередньо обраним, успішним кандидатам пройти до фінального етапу. По-друге, на рівних умовах всім отримати шанс бути незалежно та неупереджено обраним на посаду члена комісії. По-третє, зникають всі ризики «особистого фактору та політичної заангажованості» в прийнятті фінального рішення. По-четверте, за конкурсною комісією закріплюється винятково функція фільтрації та обрання потенційних кандидатів на посаду члена комісії.
Депутати вважають, що такий спосіб формування НКРЕКП відчутно знизить особистий та політичний фактор в ухваленні рішення та надасть рівне право максимальній кількості професійних кандидатів бути обраним на посаду члена комісії.
«Найголовніше, ми позбавимось пропрезидентського підпорядкування в формуванні незалежного енергетичного регулятора», – аргументують політики.
У зверненні також сказано, що «ідею поправки запропонувала лідер «Батьківщини» Юлією Тимошенко та підтримали лідери «Самопомічі» Олег Березюк та Радикальної партії Олег Ляшко».
Народні депутати також нагадали у своєму листі, що НКРЕКП було створено в 2014 році указом Президента України, чим була встановлена повна політична підконтрольність органу. При тому, що будь-яка субординація регулятора як незалежного органу суперечить самій його природі та меті діяльності.
«Основним завданням перед нами як законотворцями є максимальне нівелювання будь-якого впливу на формування та подальше функціонування НКРЕКП. Саме зараз у нас є виняткова можливість закласти в законопроект формулу прозорої та незалежної процедури обрання членів Комісії, що є наріжним каменем незалежної діяльності регулятора», – йдеться у листі нардепів до профільного парламентського комітету.
Депутати також вважають, що теперішній варіант законопроекту продовжує попередні традиції та фактично не змінює механізм обрання членів комісії, адже фінальний список з 14-ма найуспішнішими кандидатами на посаду членів комісії розглядаються президентом та призначаються його указом.
Нагадаємо, законопроект №2966д «Про НКРЕКП» Верховна Рада ухвалила в першому читанні після розгляду на пленарному засіданні 12 квітня 2016 року.
Друге читання і ухвалення цього закону планується на 2 червня 2016 року.