Верховна Рада ухвалила за основу законопроект «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», що передбачає відновлення соціальної справедливості для військових (№1466), автором якого є заступник Голови партії «Батьківщина» Іван Кириленко.
Презентуючи законопроект з парламентської трибуни, він повідомив, що сьогодні як ніколи соціальна підтримка захисників Батьківщини та членів їхніх сімей має велике значення.
«Законопроект підготовлено у зв’язку з необхідністю врегулювання порядку виплати пенсій особам з числа колишніх військовослужбовців, яким з вини органів Пенсійного фонду чи державних органів, що видають відповідні довідки, не проведено належні перерахунки пенсій, та однозначним тлумаченням деяких норм пенсійного забезпечення застрахованих осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років», – сказав народний депутат.
Іван Кириленко також зазначив, що мета законопроекту – надання можливості особам з числа колишніх військовослужбовців одержання належних їм сум пенсій, не нарахованих та не виплачених не з їхньої вини, без обмеження строком, а також технічне уточнення порядку застосування деяких норм Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зокрема, за словами автора документа, пропонується доповнити чинну норму статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо строків перерахунку призначених пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їхніх сімей, положенням, відповідно до якого перерахунок пенсії, не проведений з вини органів Пенсійного фонду та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеженням строком.
Окрім того, відповідно до статті 63 Закону всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку (45-2008-п), встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до цього порядку (Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N45) такі перерахунки провадяться без особистої участі особи чи її звернення, а лише за поданням державними органами, які видають довідки для перерахунку пенсії, відповідних документів до органів Пенсійного фонду за списками осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Як пояснив депутат, в разі наступного виявлення особою порушення своїх прав, повернути в повній мірі належні їй кошти вона не може, оскільки чинне законодавство обмежує строки повернення пенсії при перерахунках (будь-яких, зокрема і для виправлення виявлених порушень органів Пенсійного фонду чи державних органів, які видають відповідні довідки) річним терміном.
«Крім того, в абзаці першому підпункту 1 п. 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» слово «передбаченого» передбачається замінити словом «передбачених», що надасть змогу однозначно тлумачити вимоги щодо віку та стажу при призначенні пенсій на пільгових умовах або за вислугу років», – зауважив Кириленко.