Станом на 13.12.2021, за даними оператора газосховищ «Укртрансгаз», загальний запас газу в газосховищах складає 15,1 млрд куб м. З таким обсягом газу в ПСГ Україна завершувала минулий опалювальний сезон 2020-2021.
На який обсяг газу Україна може розраховувати щодоби:
- плюс 55 млн куб м – стільки газу видобувні компанії (державні і приватні) видобувають щодоби;
- плюс 100 млн куб м – стільки газу можна максимально відбирати з поточним рівнем запасів в ПСГ (з падінням рівня запасів можливості добового відбору будуть зменшуватись);
- мінус 10 млн куб м щодобово реекспортується в Європу, це газ, який європейські трейдери зберігали в українських ПСГ.
При мінусових температурах є абсолютно реальним виникнення щоденного дефіциту газу, коли ГТС (газотранспортній системі) для споживання необхідно 160-180 млн куб. м газу, а максимально ми можемо закачати в ГТС 120-130 млн куб. м газу.
Нагадаю, що два роки тому наша ГТС транспортувала близько 100 млрд куб. м газу, і, відповідно, у будь-який момент Україна могла законтрактувати та відібрати газ із ГТС із компенсацією на західному кордоні. Сьогодні ж такої можливості практично немає.
Зараз можна або купити дефіцитні 2 млрд куб. м газу, або запровадити Національний план дій на рівні кризової ситуації – це норма 6 статті закону “Про ринок газу”, за якого у разі дефіциту газу має відбутися відключення чи обмеження окремих споживачів.
Необхідно або думати звідки і за які кошти імпортувати газ, ціна якого в Європі у січні прогнозується на рівні мінімум 1500 € за 1000 куб м, або починати готуватись до запровадження Національного плану дій відповідно до ст.6 Закону України «Про ринок природного газу» – відключення окремих споживачів у разі дефіциту ресурсу.
Ми можемо закупити газ за наддорогою ціною і ми маємо єдину можливість закупити газ тільки у Словаччині. Але є певні ризики: Словаччина безпосередньо залежить від Росії, і може виникнути ситуація, коли ми не зможемо імпортувати ці 2 млрд куб м. газу. Щоденна можливість імпорту газу зі Словаччини становить 20-25 млн куб м. газу, тобто миттєво покрити цей дефіцит ми не зможемо.
Я хотів би дізнатися в уряду, чи готовий Національний план дій і чи обговорювалося питання щодо його запровадження на Раді національної безпеки та оборони (РНБО).
Олексій Кучеренко, народний депутат від «Батьківщини», Персональний сайт політика, 13 грудня 2021 року.