В Україні впродовж останніх тижнів фіксують антирекорди зі смертності від COVID-19: наразі рекорд 838 людей за добу. Такі цифри – це результат бездіяльності української влади й повний провал підготовки Міністерства охорони здоровʼя до чергової хвилі поширення коронавірусної інфекції.
Лікарі б’ють на сполох. Навіть попри залякування збоку керівництва медики не бояться говорити про проблеми в медицині, героїчно продовжуючи боротися за життя кожного пацієнта. Кисню для пацієнтів не вистачає, а передбачені протоколом Міністерства охорони здоров’я противірусні препарати не закуплені. Вільних ліжок у лікарнях просто не існує – людей виписують й одразу ж на їхнє місце беруть нових хворих. Жодних 300% надбавок тим, хто працює у ковідних відділеннях, немає.
У владних коридорах стверджують зовсім протилежне, що взагалі відірване від реальності. В інформаціях профільного міністерства подають відсотки завантаженості лікарень від 50 до 70%, про нестачу кисню, обмежені його поставки, проблем з опаленням медзакладів практично ніхто з чиновників не говорить. Але реальність набагато гірша, хто не дотичний до цієї проблеми навіть не може уявити наскільки все складно, коли в лікарні Вам не дадуть одноразову захисну маску безкоштовно.
Відтак потрібно невідкладно переглядати Держбюджет на 2022 рік й передбачити в ньому гідне фінансування медичної сфери, а от винні за провал у підготовці до чергової хвилі епідемії коронавірусу мають бути притягнені до відповідальності. Той рівень смертності, який ми нині маємо, – це не просто смертність від ковіду, це бездіяльність влади.
З проблемами у медичній сфері виникають паралельно проблеми у Фонді соціального страхування. Українці, які хворіють на коронавірусну інфекцію, йдуть на лікарняні, а в підсумку, після одужання, до року очікують свої виплати.
Так, заборгованість зі страхових виплат станом на 1 листопада цього року у Фонді соціального страхування складає понад 2 мільярди 200 мільйонів гривень, і ця сума збільшується. Затримки із виплатами пов’язані з додатковим навантаженням, яке Фонд отримав через пандемію – зросли видатки за лікарняними, також на них було покладено фінансування самоізоляції українських працівників.
В Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів постійно тримаємо на контролі роботу Фонду соціального страхування і щоразу доходимо до висновку, що в організації його функціонування необхідно змінювати підходи, оскільки Кабмін відмежувався від якісної підтримки цієї структури.
Основні питання порядку денного парламентської сесії повинні бути не політичні, а соціально-економічні, зокрема і вирішення питання дефіциту коштів у Фонді соціального страхування. Напередодні «монобільшість» у Верховній Раді України прийняла за основу законопроєкт №6298 з поправками до державного бюджету на 2021 рік щодо виділення 2,5 мільярди гривень для фінансування інфраструктурних проєктів та створення національної авіакомпанії. Про борг перед Фондом соцстрахування мова не йшла…
Ситуація з Фондом соціального страхування є маркером, який вказує на можливе виникнення нових проблем. У тому числі з Пенсійним фондом, який також наповнюється від ЄСВ, і там фіксуються мільярдні недонадходження від ЄСВ. При цьому, жодних перспектив до покращення ситуації поки не видно. Особливо ця проблема стає актуальною у зв’язку із локдауном та карантином, який переважно б’є по малому бізнесу – платників стане ще менше. Крім того, в країні зберігаються всі передумови до подальшого зростання безробіття, особливо, якщо карантин затягнеться.
Михайло Цимбалюк, народний депутат від «Батьківщини», ЦЕНЗОР.НЕТ. БЛОГИ, 29 листопада 2021 року.