Влада вкотре заговорює тарифну проблему, а не вирішує її, і піариться на Меморандумі, який не діє, бо «Нафтогаз Трейдинг» банально не з’являється на тендерах і не продає газ за «пільговими цінами» для бюджетних установ.
Натомість заручниками ситуації стають мери міст, голови ОДА і населення.
За два останні дні Закарпаття, Хмельниччина, Івано-Франківськ, Чернігів уже оголосили надзвичайний стан через відсутність газу для бюджетних установ – лікарень, шкіл, дитсадків тощо і відмову постачальників продавати газ за непідвищеною ціною. Зазначається, що ситуація загрожує життю і здоров’ю населення і завданню значних матеріальних збитків.
Аналогічна критична ситуація і в решті областей і міст по всій Україні.
У міст банально немає додаткових коштів у бюджетах на передоплату за газ і його придбання за непідйомними тарифами. Зараз постачальники пропонують газ бюджетним і комунальним установам по 35-45 грн/м3 і розривають попередньо укладені договори зі значно нижчими цінами. Натомість «Нафтогаз Трейдинг», який мав би постачати газ за ціною 13,66 грн/м3 згідно з Меморандумом, на тендери не з’являється.
Нагадаю, що Юлія Тимошенко і «Батьківщина» запропонували три реальних і дієвих кроки виходу із тарифної кризи, а також розумну формулу тарифоутворення.
1. Сьогодні у країні є можливість не лише не підвищувати, а й взагалі знизити ціни на вітчизняний газ для населення, собівартість видобутку якого, згідно з даними одного зі співкерівників «Нафтогазу» Отто Ватерландера, становить одну гривню, тоді як українцям його продають у 8 (!) разів дорожче (без транспортування), дитсадкам, школам, лікарням – у 13 і більше разів.
Для цього треба негайно прийняти законопроєкт №4680 про направлення на потреби людей газу вітчизняного видобутку.
Адже, за Конституцією, газ – це власність українського народу. І логічно, щоб ціна вітчизняного газу вираховувалась за спеціальною формулою: вартість видобутку плюс 30% рентабельності, а не за директивною, що затверджена Кабміном.
Україна здатна самостійно забезпечити потреби населення газом і 30% рентабельності достатньо, аби розвивати внутрішній видобуток, нарощувати його обсяги, щоб країна була енергонезалежною. Звичайно, якщо перестануть красти.
2.«Батьківщина» вимагає ухвалити постанову про створення ТСК, яка розслідуватиме корупцію у НАК «Нафтогазі». Остання не пускає Рахункову палату та інші контролюючі органи для перевірки, натомість як монополіст диктує свої ціни на газ. І ринок тут не до чого, бо ринок газу в Україні існує тільки на папері. При цьому менеджмент та наглядова рада отримують «космічні» зарплати.
3. Також вимагаємо збільшити фінансування з держбюджету на субсидії у зв’язку зі зростанням тарифів на газ для населення і передбачити у бюджеті кошти на компенсацію різниці у тарифах для місцевих громад.
Іван Крулько, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 12 жовтня 2021 року.