Михайло Волинець: Нарешті уряд почав виконувати рішення Конституційного суду та вимоги профспілок

На пенсію на 1,5 роки раніше.

9 вересня Верховна Рада прийняла за основу зі скороченням строку підготовки до другого читання проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення пенсійного законодавства» № 4668. Цей проєкт підготовлено Кабміном після численних протестів, судових скарг і рішення Конституційного суду.

Зокрема цим законопроєктом передбачається повернення права на призначення достроково пенсії за віком за 1,5 роки до досягнення пенсійного віку особам, трудовий договір з якими розірвано у зв’язку зі змінами в організації виробництва та за інших умов

Також Конституційний Суд України визнав неконституційними положення, які передбачають поетапне підвищення пенсійного віку для окремих категорій осіб.

Йдеться про поетапне збільшення на 5 років віку для виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених в оспорюваних нормах Закону № 213.

Конституційний Суд виходив із того, що працівники, які працювали в шкідливих умовах і погоджувалися на таку працю через можливість отримання окремих пільг, мали об’єктивні очікування, що в них є право виходу на пенсію на умовах, визначених Законом № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».

Після внесення змін Законом № 213 їх право виходу на пенсію на певних умовах звужено. Що КСУ розцінив як погіршення їхнього юридичного становища щодо права призначення пенсії.

Отже, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

  • працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, – за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників і за результатами атестації робочих місць:
  • чоловіки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
  • жінки – після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням віку, передбаченого статтею 12 Закону про пенсійне забезпечення, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам.

Працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, – за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників і за результатами атестації робочих місць:

  • чоловіки – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
  • жінки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи зі шкідливими й важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням віку, передбаченого статтею 12 Закону про пенсійне забезпечення, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи – жінкам;

Також нагадаю, що визнані неконституційними норми втрачають чинність з дня прийняття рішення КСУ.

Михайло Волинець, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 14 вересня 2021 року.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова