Голова Комітету ВРУ з прав людини, заступник Голови партії «Батьківщина» Григорій Немиря наголосив, що вето Президента України Петра Порошенко на законопроект №2166 блокує законодавчі зміни, завдяки яким можливо суттєво полегшити життя внутрішньо переміщених осіб.
«Усі без виключення положення законопроекту цілком і повністю ґрунтуються на тих реаліях, в яких живуть переселенці, і спрямовані на вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб, що виникли через недосконалість чинного Закону. Саме через це документ підтримали депутати з різних політичних фракцій під час його реєстрації у Верховній Раді та під час голосування у першому та другому читанні. Щобільше, законопроект був публічно підтриманий спеціальним представником Генерального секретаря Ради Європи в Україні. Проти його прийняття офіційно не заперечувало жодне міністерство», – заявив він.
Як відомо, 25 листопада Президент України Петро Порошенко повернув до Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (законопроект за реєстр. № 2166) зі своїми пропозиціями.
«Вето Президента блокує законодавчі зміни, які дозволять полегшити життя понад 1,5 млн громадян України – внутрішньо переміщеним особам, а пропозиції до нього є недостатньо обґрунтованими. Жодних ініціатив з боку президента обговорити відповідне рішення з громадськістю, провести будь-які публічні консультації із зацікавленими сторонами до його остаточного затвердження не було», – наголосив Голова Комітету.
За словами Григорія Немирі, внаслідок ветування законопроекту №2166, знову без жодної надії стати на облік ВПО залишились ті громадяни України, які постійно проживали у Криму, на території Донецької та Луганської областей, проте через втрату чи пошкодження паспорта не можуть довести реєстрацію місця проживання на цих територіях; ВПО будуть змушені продовжувати отримувати нову довідку в органах соціального захисту кожні шість місяців і «відмічатись» в органах міграційної служби з цією ж частотою, інакше їхні довідки втрачатимуть чинність, а всі соціальні виплати (в тому числі й пенсії) будуть призупинятись до отримання нової довідки і штампу Державної міграційної служби.
«Наш обов’язок забезпечити дотримання прав і свобод наших громадян. Внутрішньо переміщені особи не виїхали до інших країн, а залишилися в Україні. Але вкотре вони відчують на собі байдужість держави до вирішення їхніх проблем, що, безперечно, поглибить соціальну напругу у відносинах цієї групи населення із державою», – зауважив народний депутат.
Як відомо, 18 лютого 2015 року законопроект №2166 було внесено до Верховної Ради.
Законопроект розроблявся авторським колективом до складу якого, окрім народних депутатів України, увійшли експерти з питань захисту прав внутрішньо переміщених осіб низки громадських правозахисних організацій та експертів міжнародних організацій. Зокрема йдеться про такі організації як: ВБФ «Право на Захист», «Адвокація та моніторинг внутрішнього переміщення в Україні», Громадська ініціатива «Восток-СОС», Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Громадянська ініціатива «КримSOS», Центр громадянської просвіти «Альменда», Експертна Рада при Міністерстві юстиції України та УВКБ ООН.
Законопроект тричі включався до порядку денного пленарних засідань парламенту, проте двічі був проігнорований і лише після проведення масштабної адвокаційної роботи Комітетом з прав людини та громадськими організаціями законопроект був винесений на розгляд 19 травня 2015 року і за результатами голосування 242 голосами «за» був прийнятий у першому читанні.
Комітет з прав людини невідкладно розпочав роботу над підготовкою законопроекту до другого читання і вже 17 червня 2015 року було ухвалено рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект.
Проте, незважаючи на масштабну адвокаційну роботу, законопроект майже 5 місяців не виносився на друге читання.
Лише наприкінці жовтня після численних закликів Голови та членів Комітету з прав людини і громадськості вдалося переконати Верховну Раду України розглянути цю законодавчу ініціативу у другому читанні і, врешті решт, 243 голосами народних депутатів законопроект №2166 був ухвалений в цілому та направлений на підпис президенту.