Офіційна зустріч зі співдоповідачами Моніторингового комітету ПАРЄ Алфредом Хеєром та Біргіром Торарінссон, які перебувають в Україні.
Як віцеспікерка та від імені усього керівництва Верховної Ради подякувала Парламентській Асамблеї Ради Європи за послідовну підтримку суверенітету і територіальної цілісності нашої країни у міжнародно визнаних кордонах.
Україна зі свого боку докладає зусиль у зміцнення Ради Європи як з точки зору підтримки авторитету цієї інституції, так і підтримки її фінансової спроможності. Водночас нагадала нашим європейським колегам, що рішення ПАРЄ відновити права російської парламентської делегації в Асамблеї є неприйнятним для України. Для нас воно стало ударом прямо в серце і також певним свідченням нівелювання міжнародного права.
Тому я сподіваюся, що моніторингова місія ПАРЄ зверне особливу увагу та відобразить у своїй доповіді грубе порушення окупаційною російською адміністрацією прав людини на тимчасово окупованих територіях України – в Криму і в окремих районах Донецької та Луганської областей. Особливо жорстко і цинічно Росія переслідує кримських татар. Тому окремо хотіла б відзначити, як позитив, резолюцію «Порушення прав людини, вчинені проти кримських татар у Криму», що була ухвалена Асамблеєю 23 червня цього року. Але тут потрібна системна політика несприйняття і засудження таких дій РФ.
Також для України принципово важливо, щоб заплановані на вересень вибори в Держдуму РФ на окупованих територіях не визнавалися міжнародною спільнотою, в тому числі Парламентською Асамблеєю Ради Європи. Категорично не можна допустити, щоб до складу російської делегації у ПАРЄ потрапили незаконно обрані на окупованих українських територіях депутати Держдуми.
Україна сподівається на збереження жорсткого санкційного режиму проти РФ. На сьогодні, це найбільш ефективний засіб стримування російської агресії проти України. І ми також розраховуємо на подальшу підтримку ПАРЄ у відстоюванні територіальної цілісності та суверенітету України. Адже Росія розуміє лише мову сили і санкцій. Без припинення російської агресії, без деокупації території України – неможливо відновити безпеку та повагу до верховенства права в Європі.
Це спільна і непохитна позиція українського Парламенту, яку я намагалася чітко донести, як віцеспікерка, нашим європейським колегам. Її підтвердила й присутня на зустрічі голова української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева. Ми можемо представляти монобільшість, чи опозицію, різні фракції, але на рівні ПАРЄ Україна виступає, як одна єдина команда.
Олена Кондратюк, віцеспікерка Верховної Ради, народна депутатка від «Батьківщини», Facebook, 5 липня 2021 року.