Завтра відбудеться засідання Кабінету Міністрів на якому одним з питань буде розгляд законопроєкту «Про дерегуляцію трудових відносин» який розробляло Міністерство економіки.
З великою ймовірністю документ уряд планує погодити. Хоча неодноразово і профспілкові організації, і депутати, і експерти наголошували, що даний закон суттєво розбалансовує трудові відносини. Під приводом «подолання бюрократизації» він значно звужує зміст та обсяги чинних прав і свобод працівників:
- спрощуються (на користь власника) положення щодо робочого часу;
- матеріальну відповідальність у повному розмірі заподіяної шкоди будуть нести усі працівники, що уклали договір. Зараз же вона обмежувалась місячним заробітком;
- не визначається єдина форма трудового договору: він може бути як в письмовій, так і усній формі. Остання, як розумієте, величезне поле для зловживань та утисків працівника;
- «лібералізується» процедура випробування;
- спрощується процедура звільнення, яка, цілком вірогідно, позбавляє гарантій захисту певних категорій осіб, що було в нинішньому трудовому кодексі.
Сьогодні йде масштабний наступ на профспілки, адже вони цим документом фактично усуваються з позицій «повноцінної переговорної сторони», від якої залежить рівень забезпеченості інтересів найманих працівників у відносинах із роботодавцями в межах наявної економічної ситуації. Переваги набувають роботодавці.
Як представник Федерації профспілок у Верховній Раді України планую взяти участь у засіданні цього Кабінету Міністрів і висловлю позицію СПО об’єднаних профспілок з вимогою зняти з розгляду проєкт закону України «Про дерегуляцію трудових відносин»!
Вадим Івченко, заступник Голови партії «Батьківщина», Facebook, 6 квітня 2021 року.