Держава не має іншого виходу з тарифної кризи, ніж повернення тарифів до їх реального рівня, який обґрунтовано є набагато нижчим від показників, що їх уряд намагається сьогодні прорекламувати споживачам як помірні.
Про це в ефірі телеканалу ZIK заявив народний депутат від «Батьківщини» Андрій Ніколаєнко, коментуючи стрімке зростання цін на комірне, що спровокувало по всій країні масові протести населення.
«У тому, що відбувається з тарифами, немає економіки. Відбувається фальшування документів, влада розповідає народу, що Україна нібито купує газ у Європі. Тому він має бути таким дорогим. Насправді ж – це російський газ, який постачається через європейських посередників з їх націнкою. І пан Вітренко сидів на цих «схемах» разом з керівництвом НАК «Нафтогаз України». Тобто газ за митними документами з’являється на митному кордоні України з Росією, а потім за секунду цей же газ вже декларується як імпорт з Європи на митному кордоні України зі Словаччиною. Але споживачам «доплюсовували» за цей газ так, начебто він транзитом йшов до хабу у Дюссельдорфі та потім повертався в Україну. Бенефіціарами таких схем було керівництво НАК «Нафтогаз» разом зі своїми політичними партнерами й керівниками на той момент», – обурився Андрій Ніколаєнко.
Депутат вважає, що реальні ціни на газ мають бути набагато нижчими.
«По всьому світу є абсолютно ринкова, більш-менш однакова ціна видобутку газу, яка становить від 20 доларів за тисячу кубів. Тобто, наприклад, десь у Саудівській Аравії вона менша, в Україні – більша. Але це точно не по 200-300 доларів за тисячу кубів, як українським споживачам розповідає влада. Іншого ж виходу з ситуації, окрім повернення тарифів на енергоносії та ЖКП в реальність – немає! Нагадаю, що влітку «Нафтогаз» пропонував населенню укласти річні договори за ціною менш ніж 5 грн за кубометр. Тобто він продавав газ у збиток? Ні! Бо ті ж 4,69 грн за кубометр газу у липні – це була прибуткова ціна. А все, що вище її – це надприбуток!» – наголосив Андрій Ніколаєнко.
На думку депутата, якщо тарифи будуть залишатися захмарними, це з одного боку, спровокує народний бунт, а з іншого – призведе до державного банкрутства.
«Не може держава до нескінченності провокувати нагромадження боргів населення та ТКЕ за енергоносії та комірне. Ми вже бачили борги у 60 мільярдів гривень після одного з минулих опалювальних сезонів, вже бачили борги у 73 мільярди, і за підсумками цього опалювального сезону борг може скласти до 100 мільярдів гривень. Але, щоб компенсувати ці борги, гроші мають звідкись з’явитися. При цьому багато представників монобільшості навіть не розуміють, що для цього вже не достатньо просто в черговий раз переглянути бюджет. Бо в ньому – і так величезна дірка!» – застеріг Андрій Ніколаєнко.