Проєкт бюджету-2021, поданий урядом до Верховної Ради, не просто не витримує критики – він більше схожий на фантастичне оповідання, ніж на головний фінансовий документ держави.
В умовах кризи, спричиненої як загальним станом світової економіки та епідемією коронавірусу, так і системними прорахунками і недопрацюваннями влади, ми «роздуваємо» дохідну частину бюджету і збільшуємо видатки, які ще невідомо, чи зможемо забезпечити.
Я маю досвід у бізнесі, знаю, як працює економіка, і щиро не розумію, за рахунок чого держава планує заробити заявлені у дохідній частині бюджету 1 трильйон 71 мільярд гривень. Особливо в умовах, коли дрібний бізнес – основу національного добробуту, «душать» касовими апаратами. Втім, коли знаєш, що 702 мільярди гривень у дохідній частині бюджету заявлені, як зовнішні запозичення, все стає на свої місця. Однак, що робити, якщо грошей у борг нам не дадуть (та й в кого їх позичати?), у Кабміні не говорять. Мабуть, там вирішили, що у такому випадку відкриють всюди казино, зроблять з України Лас-Вегас і вмить озолотять кожного громадянина. Чи може влада планує продати сільськогосподарської землі на 702 мільярди?
Що зрозуміло, так це те, що Кабмін планує наповнити бюджет на 145 мільярдів гривень за рахунок збільшення податкових надходжень. Тобто, замість того, щоб зменшити податкове навантаження, тим самим оживити підприємницьку та споживчу активність і дати економіці поштовх, влада лише збільшить для всіх нас податковий тягар. Субсидії ж при цьому скорочують на 4 мільярди гривень.
Разом з тим, мені, як народному депутату, пропонують проголосувати за збільшення витрат на діяльність президента на 357 мільйонів і за зменшення видатків на Міністерство оборони на 127 мільйонів. Що, на Донбасі вже мир і спокій, війську гроші не потрібні? Виходить, що так, президенту кошти необхідніші.
Дивує і «шалене» зростання видатків на медицину – на рівні 0,1% ВВП – до 4,2% ВВП. І це в умовах пандемії.
Загалом, видатки у запропонованому проєкті бюджету складають 1 трильйон 145 мільярдів гривень. Дефіцит бюджету – 270 мільярдів гривень, 6% ВВП. Шалені цифри, що говорять про глибоку кризу.
Отака от нескладна математика. Сподіваюсь, тепер у громадян буде менше питань, чому фракція ВО «Батьківщина» не підтримує ЦЕЙ проєкт бюджету-2021. Правду кажучи, не збирається голосувати за нього не лише «Батьківщина», що лише підтверджує недолугість цього фінансового документа.
Олег Мейдич, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 18 вересня 2020 року.