Олексій Кучеренко: «Нафтогаз» – супермонополіст, із яким ніколи не запрацює ринок газу

З 1 серпня запрацював ринок газу для населення.

Як будуть працювати нові правила і чи вигідні вони для споживачів, в ефірі«Українського радіо» розповів перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, член фракції партії «Батьківщина» Олексій Кучеренко.

Ринок газу запроваджено – тарифи почали зростати: чому за газ доведеться платити більше і кому це вигідно?

«Ринок газу стартував умовно. Жодних передумов для ринку газу немає. Ціна для населення буде зростати. Йдеться в першу чергу про побутового споживача. Ринок газу для непобутових споживачів: бізнесу, промисловості давно існував і він живе у своїх умовах.

Щодо побутового споживача, то особливого вибору в населення не буде, оскільки усім ресурсом українського газу, який видобувається компанією «Укргазвидобування» – це приблизно 14 млрд кубів газу, на жаль, розпоряджається монопольна компанія НАК «Нафтогаз України». Ніякого доступу до цього ресурсу в жодної іншої компанії немає. Я не вірю в благодійність НАК «Нафтогазу», оскільки заробітна платня правління виключно залежить від доходів і прибутку. Крім того, вчора на засіданні уряду було озвучене бажання уряду продати 50% акцій НАК «Нафтогаз України». Звісно це хочуть зробити за дорого, а тому на рахунках компанії має бути великий фінансований обіг.

Тому жодних передумов для зниження ціни на газ немає. Уже в серпні ціна зросла на 12%, а на опалювальний сезон прогнозую мінімум в 1,5 раза збільшення ціни на газ. Облгази заборгували НАК «Нафтогазу» 25 млрд гривень. Натомість НАК Нафтогаз отримує надприбутки. Що це за ринок, коли одна компанія в надприбутках і в неї рентабельність по 200-300%, а всі решта в боргах? Саме існування НАК «Нафтогазу» як супермонополіста, який контролює 80% так званого ринку, продовжує контролювати газотранспортну систему, плюс сховища, плюс контроль видобутку «Укргазвидобування» – заперечує ринок», – пояснив Олексій Кучеренко.

Які альтернативи мають українці?

«Група депутатів з різних фракцій зареєстрували тиждень тому законопроєкт, яким передбачений продаж газу українського видобутку на біржі на аукціонах. Якби газ продавався на аукціонах і трейдерські компанії мали рівний доступ до цих аукціонів, це спричинило б пошук ціни, яку могли б потягнути платоспроможні громадяни нашої країни», – зазначив парламентар.

Чому ціна на газ зростає, якщо Україна заповнювала сховища газом за нижчою ціною?

«Восени минулого року НАК «Нафтогаз» чомусь закачав рекордну кількість газу (приблизно 20,5 млрд кубометрів) за дуже високою ціною – по 200 доларів. Оскільки зима була теплою, в сховищах лишилися величезні надлишки після опалювального сезону. А на ринку влітку в Європі цей газ коштував вже 70 доларів. Нафтогаз не буде працювати собі у збиток. У нього на складах є 10 млрд кубометрів газу по 200 доларів і він кудись має їх діти. З 1 серпня НАК «Нафтогаз» виставлятиме ціну на газ за так званою формулою імпортного паритету. Тобто він братиме ціну на біржі в Амстердамі, додаватиме сюди транзит і ще платежі за входження в систему. У результаті нам наш український газ він продаватиме за ціною імпортного паритету», – пояснив Кучеренко.

Олексій Кучеренко, народний депутат від «Батьківщини», 16 серпня 2020 року.

 

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова