Чому я утрималася під час голосування за законопроєкт №1043? Вважаю, що зміни до Регламенту не повинні вноситися поспіхом та під окремі персоналії.
Зміни до Регламенту Верховної Ради мають бути невід’ємною частиною реформування діяльності парламенту, як інституції. Їх потрібно напрацьовувати та приймати системно, послідовно, зважено, у повній відповідності до Конституції України. Парламент має бути прикладом дотримання Основного закону, особливо, тих розділів і статей Конституції, які стосуються депутатської діяльності та повноважень народних обранців.
Безперечно, Регламент треба вдосконалювати. Дійсно, назріла потреба вирішити проблему законодавчого спаму. Говорімо правду – окремі колеги зловживають своїм правом законодавчої ініціативи в певних інтересах. Це помітно неозброєним оком.
Проте категорично недоречно змінювати законотворчий процес та обмежувати права всіх народних депутатів під конкретні політико-економічні рішення, або через окремі випадки зловживань. Це дуже порочна практика, яка обов’язково наздожене нас при розгляді інших не менш скандальних законів, наприклад, про «особливий статус Донбасу».
Не вдаючись в юридичні тонкощі, варто зазначити, що пропонована в №1043 спеціальна процедура розгляду законопроєктів – містить ознаки порушення Конституції України. В Конституції ніде не сказано про те, що від кожної фракції, депутатської групи, або окремого народного депутата – може подаватися лише певна гранична кількість поправок.
Ст. 93 Конституції чітко говорить, що право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить народним депутатам України.
Пропонована в №1043 спеціальна процедура – суттєво обмежує права народних депутатів належним чином в конституційний спосіб захищати свою поправку перед Верховною Радою. Ухвалений в такому вигляді закон з високою ймовірністю буде успішно оскаржено в Конституційному суді. Голосування за сумнівні з конституційно-правової точки зору рішення не прикрашають Верховну Раду. Вони не додають парламенту авторитету в суспільстві. Ми також надсилаємо поганий сигнал нашим партнерам у ПАРЄ та Європарламенті, особливо в контексті європейської інтеграції України.
Переконана, коли розглядаються резонансі, критично важливі для країни питання, то рішення які ухвалюються в сесійній залі, мають бути юридично бездоганні, з дотриманням всіх вимог Основного закону.
Олена Кондратюк, віцеспікерка Верховної Ради, народна депутатка від «Батьківщини», Facebook, 16 квітня 2020 року.