Олексій Рябчин: Чи надурять українців менеджери Порошенка?

Сьогодні увага всіх людей, які цікавляться реформами в енергетиці, буде прикута до рішення комісії з відбору «нових» членів НКРЕКП. 

Нових у лапках, тому що завтра вирішуватиметься остаточна доля голови цієї структури Дмитра Вовка, який вирішив податися вже на відкритий конкурс на вакантну посаду члена НКРЕКП, після того як майже 4 роки тому був призначений на цю посаду особисто указом президента Порошенка.

Тиждень тому, 13 квітня, на засіданні Конкурсної комісії з відбору кандидатів на посади членів НКРЕКП було прийнято одноголосне рішення про недопуск Дмитра Вовка до конкурсу. Причина банальна і проста – він не має необхідного п’ятирічного досвіду у сфері енергетики. 

Згідно його відкритої біографії Дмитро працював або у сфері фінансів у компанії Гонаревої або безпосередньо на Порошенка у його шоколадній компанії в Москві. Як ми бачимо неозброєним оком –унього немає п’ятирічного стажу роботи в енергетиці. Але пан Вовк так не думає.

Він скористався правом оскарження рішення комісії та надав додаткові пояснення щодо наявності у нього необхідного стажу. Він стверджує, що робота у компанії Інвестиційний капітал Україна (ICU) з 2009 по 2013 роки, де він був віце-президентом корпоративних фінансів може бути врахована як діяльність у сфері енергетики. Поки що нікому, окрім самого пана Дмитра, не вдалось розгледіти явний зв’язок між інвестиційно-банківськими послугами та енергетикою. Але він пояснив, що 2 роки займався реструктуризацією кредитного портфелю групи компаній Донецьксталь, де частина цих компаній мала ліцензію НКРЕКП на комбіноване виробництво теплової та електричної енергії.

Таким же нахабним чином намагається легалізувати свій відсутній стаж в енергетиці пан Антон Гудаченко, який прийшов у НКРЕКП разом із Дмитром Вовком в січні 2015 року, а до цього працював у аудиторській компанії Ernst&Young (2007 – 2012), потім у «Метінвесті» Ріната Ахметова (2012-2014).

Дарую ідею шанувальникам таланту пана Вовка: терміново реєструйте відповідний законопроект і зробіть так, як було зроблено з призначенням Генеральним Прокурором України пана Юрія Луценко.

Нагадаю, що тоді заради однієї своєї людини в кваліфікаційних вимогах на зайняття посади Генпрокурора замість «має вищу юридичну освіту» та «має стаж роботи в галузі права не менше 10 років» змінами в законодавстві бліцкригом було проголосовано «має вищу освіту та стаж роботи в галузі права або досвід роботи у законодавчому та/або правоохоронному органі не менше п’яти років».

Для того, щоб раз і назавжди вирішити питання відповідного стажу, пропоную визнати: ті депутати від коаліції, а також співробітники ICU й Roshen, що споживали електричну енергію, тепло та гарячу воду, вважаються такими, що мають п’ятирічний, чи який там їм потрібний, стаж в енергетиці й комунальних послугах. Так само можна відразу цим законопроектом надати депутатам за голосування за освітні та військові законопроекти звання кандидатів наук та полковників збройних сил, а за голосування за закон про дипломатичну служба ранги надзвичайних і повноважних послів.

У ситуації з Вовком надзвичайно вражає самовпевненість влади у намаганні в обхід закону призначити «свого» перевіреного і залежного члена регулятора. За час перебування Дмитра Вовка на посаді голови Регулятора ми здобули горе-формулу «Роттердам+», законність впровадження якої досліджує НАБУ.

Також Комісія намагалася запровадити абонплату за газ, а нещодавно НКРЕКП ввела так звані «стимулюючі RAB тарифи» для обленерго, які у запропонованому вигляді вплинуть на збільшення сум у квитанціях споживачів без відповідного підвищення якості послуг. Можливо така діяльність відповідає очікуванням влади і є реалізацією поставлених перед паном Дмитром завдань, але мене така робота регулятора зовсім не влаштовує.

Сьогодні, 18 квітня, у 11.00, Конкурсна комісія знову збереться, щоб розглянути пояснення пана Дмитра і прийняти остаточне рішення. При обговоренні кандидатури Вовка на попередньому засіданні члени комісії вже наголосили на тому, що у процесі відбору кандидатів вони створили ряд прецедентів, наприклад, до конкурсу не були допущені кандидати, які мали стаж роботи у сферах дотичних до енергетики. Ця ситуація може стати лакмусовим папірцем незалежності самої комісії, незалежність і незаангажованість якої вже під серйозною загрозою.

Якщо Президенту та його найближчому оточенню вдасться врешті знайти аргументи, вплинути на рішення комісії та допустити до конкурсу Дмитра Вовка всупереч вимогам закону – це буде означати проведення конкурсу без конкурсу. Це фірмовий почерк діючої влади – саме таким чином протягуються потрібні люди і дискредитується оновлення судового корпусу, реформа держслужби, реформа антикорупційних органів та інші починання.

Хіба хтось вірить, що просто так перед виборами буде віддано контроль над ринком енергетичних послуг сукупний обсягом за різними оцінками більш ніж 400 млрд гривень?

Я буду дуже здивований, якщо Банкова не буде ва-банк проштовхувати рішення, розуміючи що в них залишився всього рік на те, щоб вижати всі соки з енергетичного сектору?

НКРЕКП здійснює державне регулювання діяльності суб’єктів природних монополій в електроенергетиці, теплопостачанні, нафтогазовому комплексі, централізованому водопостачанні та водовідведенні, переробці та захороненні побутових відходів, а також забезпечує проведення цінової і тарифної політики в цих сферах. Прозоре призначення членів цього органу має стратегічне значення і надзвичайну важливість. Від цих чиновників буде залежати сума у платіжки кожного з нас.

Тому запрошую завтра журналістів, громадськість та активістів для того, щоб не допустити фальсифікації проведення конкурсу.

П’яти членам конкурсної комісії я бажаю витримки та державницьких рішень. Впевнений, що дуже поважні та досвідчені членам комісії не повинні заплямовувати свою репутацію та продаватися за бочку варення та кошик печива. Прикритись колегіальним рішенням нікому не вдасться, завтра вся країна побачить хто або буде протягувати президентських ставлеників на відповідальну посаду, або виконає свій професійний обов’язок до кінця та дасть шанс на оновлення та нормальну роботу НКРЕКП.

Олексій Рябчин, народний депутат від «Батьківщини», «УП. Блоги», 18 квітня 2018р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова