Валерій Дубіль: Відкрита політика – єдиний спосіб якісно реформувати медицину

Процес формування госпітальних округів в Україні триває. Існують різні точки зору і виникає багато дискусій з цього приводу. Як зробити цей процес максимально прозорим та прийнятним для всіх його учасників, ми говорили з народним депутатом від ВО «Батьківщина» Валерієм Дубілем.

– Валерію Олександровичу, знаю, що Ви багато років опікуєтесь Чернігівщиною, і один із пріоритетних напрямків Вашої роботи – система охорони здоров’я. Як Ви оцінюєте процес формування госпітальних округів в області?

– Я щойно повернувся з чергової робочої поїздки і побачив на місцях багато проблем. Насамперед, це – розбиті дороги, нестача лікарів і аварійний стан приміщень, де фактично мають розташовуватись амбулаторії. Так, медицину треба реформувати, проте робити це треба поступово і професійно. Ми з колегами зараз працюємо над розробкою повного циклу публічної політики, що передбачає продуктивну взаємодію між Парламентом, Урядом та громадськістю.

– Поясніть, будь ласка, для наших читачів, що таке публічна політика і як планується запроваджувати цю систему в Україні? Чим це допоможе реформувати систему охорони здоров’я?

– Під публічною політикою на Заході розуміють націленість держави на реалізацію суспільних інтересів. Задля цього налагоджують взаємодію між громадськими та політичними об’єднаннями з одного боку, і Урядом – з іншого. Над розробкою законопроекту працюють представники різних політичних партій, експерти, фахівці. У результаті розроблений законопроект акумулює точки зору різних (іноді протилежно налаштованих!) спеціалістів та має великі шанси бути прийнятим.

– Наскільки корисним, на Ваш погляд, є впровадження публічної політики в Україні?

– Зважаючи на європейській досвід, я розраховую, що застосування механізму публічної політики буде ефективним. В Україні повний цикл публічної політики зараз впроваджується за ініціативи колишнього президента Європарламенту Пета Кокса. За західним прикладом, будуть розроблені законопроекти у різних сферах.

– Чим особисто Ви плануєте зайнятись у циклі публічної політики?

– Наприкінці 2016 року в Україні було створено депутатське міжфракційне об’єднання «За впровадження повного циклу публічної політики». Як учасник цього об’єднання, я планую займатися законодавчим врегулюванням медичної сфери, зокрема, на регіональному рівні. Чернігівська область стане «пілотною», і розроблені принципи дозволять вибудувати сучасну систему медицини в усіх областях України.

– У чому Ви вбачаєте перспективність публічної політики?

– Необхідність упровадження циклу публічної політики у системі охорони здоров’я обумовлена тим, що медична реформа сьогодні впроваджується непослідовно і несистемно. Наприклад, відповідальність за формування госпітальних округів МОЗ переклав на новоутворені громади, але фактично межі округів затверджувалися облдержадміністраціями. Уряд демонструє повну неспроможність упорядкувати нормативно-правову базу: МОЗом видано «Приблизне положення про госпітальний округ», яке не тільки не містить визначення базового поняття, але ще й суперечить змісту постанови Кабміну, на якій ґрунтується. Згідно з постановою Кабміну, госпітальний округ є об’єднанням закладів охорони здоров’я, згідно з положенням  МОЗу, − учасниками госпітального округу є міські і районні ради та ради об’єднаних територіальних громад.

Невизначеність цього питання провокує проблеми, пов’язані, у першу чергу, з процедурою фінансування госпітальних округів. А це загрожує закриттям пунктів надання первинної медичної допомоги. Не визначені до кінця і шляхи реформування екстреної медичної допомоги.

Подолати ці та інші проблеми в регіонах можна виключно шляхом формування реально працюючої нормативної бази. У цьому й допоможе механізм публічної політики, європейський досвід, що протягом років напрацьований у розвинених країнах. Про проблеми на місцях, зокрема, на Чернігівщині, я знаю із власного досвіду, оскільки з 2007 року веду роботу з усіма медичними закладами області. Саме тому я розумію, що запропонований шлях реформ не тільки не призведе до поліпшення якості медичного обслуговування на регіональному рівні, а й – у деяких випадках – суттєво ускладнить нинішню ситуацію.

Мета циклу публічної політики у галузі медицини – визначення основ державної політики, що надасть можливість активно розвивати, насамперед, систему надання первинної медичної допомоги. Це дозволить закласти міцний фундамент для розбудови медичної галузі загалом. Я впевнений, що благо пацієнтів та робота лікарів у нормальних умовах і з конкурентною зарплатнею  мають стати основною ціллю реформування української медицини.

– Що вже зроблено для розвитку цього напрямку? Які наступні дії плануються?

– Перші зустрічі членів міжфракційного об’єднання вже відбулись. На цьому етапі ми виявляємо проблеми та перешкоди, які виникають при проведенні медичної реформи, та з’ясовуємо, які нормативно-правові, інституційні та бюджетні зміни мають бути запроваджені.

Так, у рамках вирішення нагальних проблем я зустрівся за круглим столом з експертами та обговорив проблеми первинної ланки медицини. Ми порушили питання вдосконалення системи роботи лікарів загальної практики, шляхи комерціалізації первинної ланки медицини, перетворення амбулаторії на успішно працюючу та прибуткову бізнес-модель.

Наступні етапи впровадження повного циклу публічної політики передбачають укладання «Зеленої книги проблем» за результатами консультацій з експертами та «Білої книги рішень» на основі їхніх відгуків. На цих рішеннях і базуватиметься законопроект, націлений на ліквідацію існуючих сьогодні проблем.

Далі − затвердження законопроекту у профільному комітеті Верховної Ради України та на парламентських слуханнях. Останній етап − винесення на голосування.

– Чи не виникне суперечок на етапі затвердження розробленого законопроекту?

– Механізм роботи над законопроектом дозволяє дійти до консенсусу на етапі його розробки. Це дає певні гарантії того, що законопроект буде прийнято: для обговорення залучаються представники всіх політичних сил, отже, у живому діалозі народжується документ, прийнятний для всіх фракцій. Публічна політика мінімізує негативні наслідки, оскільки враховує інтереси усіх верств населення.

Прогресивна спільнота і я особисто покладаємо великі сподівання на впровадження повного циклу публічної політики, зокрема і у сфері охорони здоров’я. Це наш єдиний шанс зупинити безсистемність у реформах та розробити дійсно працюючий механізм, який допоможе нам модернізувати медицину.

Валерій Дубіль, народний депутат від «Батьківщини», «Голос України», 16 березня 2017р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова