Олексій Рябчин: Перспективи енергонезалежності України

Сьогодні на прес-сніданку в РПР обговорювали перспективи енергонезалежності України.

Дороговказом на шляху до енергонезалежності повинна стати Енергетична стратегія України 2035. Разом з тим, запропонована урядом версія стратегії так само віддаляє нас від енергонезалежності як і імпорт вугілля з ОРДЛО за ціною «Роттердам +».

Стратегія має низку істотних недоліків

По-перше, запропонована версія не враховує інтереси споживачів. В основі європейського Третього енергетичного пакету лежить захист прав споживачів, ця ж ідея закладена в Зимовий енергетичний пакет, який зараз перебуває на розгляді Єврокомісії.

Реформи в енергетичному секторі мають бути спрямовані на досягнення балансу між інтересами споживачів, держави та бізнесу. Баланс дасть ефективну стратегію розвитку держави, а не ордер на зону комфорту для монополістів.

ряб

По-друге, стратегія є недостатньо амбітною. Енергетична стратегія – це документ, на основі якого інвестори розробляють свої бізнес-плани. Зараз держава не визначає збільшення частки відновлюваних джерел енергії, трансфер низьковуглецевих технологій та декаплінг економічного розвитку та збільшення споживання енергії своїми пріоритетами.

Це суперечить нашим міжнародним зобов’язанням, не стимулює надходження іноземного капіталу в країну та може призвести до того, що промисловість та енергетика України буде катастрофічно відставити у розвитку порівняно з такими країнами як Індія, Китай, Бразилія, не кажучи вже про Європу та США.

По-третє, стратегія повинна мати горизонт хоча б на п’ять років. Уряд планує свою діяльність короткими відрізками часу, з огляду на політичну нестабільність. Органом, який візьме на себе відповідальність за пошук консенсусу щодо розвитку енергетики країни і реалізацію такого плану протягом хоча б найближчих років, має стати Верховна Рада.

Отже, саме парламент, як представницький орган усього українського народу, повинен брати безпосередню участь в розробці подібних документів. Однак наявний проект народні депутати побачили тільки в готовому вигляді, і він виявився не збалансованим.

Мій вердикт

З таким підходом, кожен новий уряд буде намагатися переписати стратегію з нуля. Від Енергетичної стратегії залежить енергетична незалежність держави, економічний розвиток, добробут громадян. Документ діятиме до 2035-го року, впливаючи на майбутнє не одного покоління. Тому ми повинні розробити гідну врівноважену Стратегію з амбітними цілями, а ще на стадії написання (не обговорення) повинні брати участь не тільки урядовці, вповноважені установи та галузеві лобісти, а й галузеві професіонали та громадськість.

Олексій Рябчин, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 16 лютого 2017р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова