Іван Крулько: День науки без науки

У День науки, що святкується кожної третьої суботи травня, хочеться згадати великі винаходи українців, які перевернули уявлення людства про світ, значно полегшили його життя і зробили нашу країну відомою.

Саме завдяки світлим розумам України у небо злетів перший у світі вертоліт, найбільший у світі літак «Мрія», був розроблений штучний супутник землі, ракетний двигун тощо. А також з’явились перші рентген, трамвай, зварювання живих тканин, гнучкий суперконденсат, антибіотик батумін, рідкий струменевий скальпель, гіпсова пов’язка, годинник – глюкометр для діабетиків, кінескоп, вугільний комбайн та багато інших корисних речей, без яких зараз не може обійтися ціла планета.

У наші дні досягнення українських учених теж суттєві. Вони щороку патентують близько 15 тисяч винаходів! Та я впевнений, що мало хто чув про них через відсутність відповідної інформаційної політики та системної роботи з підтримки, розвитку та популяризації вітчизняної науки, хоча вони користуються попитом за кордоном.

Це і теплі пасивні будинки майбутнього, і сонячні жалюзі, і «розумна» футболка-кардіограф HeartIn, і рукавичка для людей із вадами зору, і роботизований скелет для людей із валами руху, і кулон-перетворювач голосових заміток у текст, і браслет-вимірювач емоцій тощо…

Та попри всі досягнення, вітчизняна наука почуває себе Попелюшкою у своєму домі. І складається враження, що національна наука свідомо нищиться в Україні та витісняється тими ж західними транснаціональними корпораціями, яким вигідно заробляти на послугах та експорті в Україну своєї продукції…Приміром, свого насіння, ліків, техніки, медичних та інших послуг…

Та замість того, аби збільшити фінансування та виправити ситуацію протекціоністськими заходами, що мали б захистити національну науку, розробки та своїх виробників від витіснення іноземцями, дати своїм людям робочі місця і додану вартість економіці, держава з року в рік фінансує вчених за залишком принципом і виділяє 0,2-0,3% ВВП.

Для розуміння у грошовому вираженні – це стільки, скільки виділяє будь-яка країна Європи на функціонування одного-двох стратегічних наукових інститутів. А загалом на науку розвинені країни світу виділяють у середньому 2-3% ВВП, що дозволяє їм не бути чиїмось сировинним придатком.

Фактично різні міжнародні платформи та венчурні фонди, які дозволяють реалізувати українські стартапи і залучати на їх втілення в життя тисячі і мільйони доларів, стають рятівним колом для наших науковців та їх розробок…Так, приміром, знайшли фінансування:

Прикро лише, що інвестиції у наші розуми та їхні винаходи повернуться сторицею не в економіку України, а збагатять економіку інших держав… І що інновації, які створені нашими людьми, насамперед, слугуватимуть спочатку іноземцям, а лише згодом українцям…

Тому у цей день мені хочеться побажати нашим науковцям нових відкриттів, належного фінансування, поваги та високої оцінки їхньої праці державою та співвітчизниками!

Бо якось у голові не вкладається, коли держава виділяє на науково-лікувальні установи Національної медичної академії наук – по 8-10% від потреби, що призводить до їх руйнування та знищення та жебрацького становища працівників…Коли на весь Національний Інститут серцево-судинної хірургії імені Амосова у бюджеті-2017 виділяється лише 6,8 млн грн на І квартал при потребі понад 70 млн грн, чи на Національний Інститут фтизіатрії і пульмонології – 25,7 млн грн, а на річну зарплату голови НАК Нафтогазу – 19,3 млн (!) і голови «Укрзалізниці» – 5,5 млн грн.

На жаль, намагання виправити ситуацію при прийнятті бюджету на 2017 рік було марним. Зараз разом із групою депутатів з бюджетного комітету зареєстрували законопроект N6453, що передбачає внесення змін до Закону України «Про державний бюджет» і збільшення фінансування закладів Національної академії медичних наук. Сподіваємось, спроба номер два вдасться…

Адже нам дуже хочеться, аби Україна не втратила остаточно свій науковий потенціал і далі могла гордитись своїми вченими, які роблять відкриття у сфері медицини, а також рятують людей зі всього світу, здійснюючи суперскладні операції на серці, нирках, з трансплантації органів тощо…

Іван Крулько, народний депутат від «Батьківщини», Українська правда. Блоги, 20 травня 2017р.

Календар новин

Останні новини

Фото дня

Відео дня

Пряма мова